Pardubické Labe – rekordy letošní zimy

a

Koncentrace ptáků na Labi byly letos udivující (9.1.09). Foto – Světlana Vránová.

 Pardubice – Přes pardubické zdymadlo se žene velká voda a nezpochybnitelně zvěstuje konec letošní zimy na Labi. Pro nás ornitology to byla zima velice zajímavá. Vodní hladina hustě pokrytá ptáky v nevídaném množství každodenně přitahovala pozornost zdaleka ne jenom pardubických pozorovatelů. Díky tomu během necelých čtyř měsíců bylo zaznamenáno hned deset pro Pardubice nových druhů. Pojďme se tedy za letošní zimou trochu ohlédnout.    

Začátek zimy měl normální průběh a kromě chřástala vodního (Rallus aquaticus), zastiženého 13. listopadu kousek pod zdymadlem a racka bělohlavého (Larus cachinans), který se 11. prosince zdržoval u zdymadla (i po minulé schůzi si myslím, že to byl on – i když ruku do ohně bych za to nedala…) nic nenasvědčovalo, že to bude zima něčím mimořádná.

t

Přehled druhů, zastižených v Pardubicích na Labi v zimě 2008/09.

Zvrat nastal až na přelomu roku. Přišly mrazy a přinesly s sebou ornitologické hody. Mráz do Pardubic pokaždé přinese zajímavé druhy. Letos ale kromě zajímavých druhů přinesl především ohromné množství ptáků. Objevili se zřejmě během úterka 6. ledna, protože v pondělí 5.1. byl na Labi Vláďa Lemberk a nic zvláštního (kromě racka bouřníhoLarus canus) neviděl. Zato já jsem ve středu 7.1. nestačila zírat. Od mé poslední předsilvestrovské návštěvy se počet ptáků zdvojnásobil a hladina řeky byla jimi doslova pokrytá! Ke své velké radosti jsem v tom převelikém hemžení objevila turpany hnědé (Melanita fusca). Konečně! Tolik let jsem je vyhlížela! Přiletěli kormoráni (Phalacrocorax carbo) – po několika letech. Na dvou místech hřadovali na stromech a řeka jich byla plná. Hejno 11 hoholů severních (Bucephala clangula) bylo největší, jaké jsem kdy v Pardubicích zastihla.

V následujících dnech se koncentrace ornitologů začala blížit koncentraci kachen a pozorování přibývalo. Objevili se krasavci morčáci velcí (Mergus merganser). Pod mostem Kpt. Bartoše se rojili exoti. Kachny pižmové (Cairina moschata) každý den přibývaly, až se jejich počet ustálil na šesti. Láďa Jasso objevil půvabnou čírku kropenatou (Anas flavirostris). Pod zdymadlem pro změnu byly čírky obecné (Anas crecca). Nejméně 5 lidí zde pozorovalo vybarveného samce, ale Jarda Vaněk viděl samici. Byl zde tedy zřejmě celý pár a samice později buď zmizela, nebo spíš se jí podařilo se dobře maskovat před očima zvědavců. Hvězdou první velikosti, která lákala pozorovatele z celého kraje, se stala berneška bělolící (Branta leucopsis), která byla poprvé spatřena 9.1. a naposledy Vláďou Lemberkem při mezinárodním sčítání vodních ptáků 18.1. Ostralku štíhlou (Anas acuta), pozorovanou Lubošem Novákem, jsme v Pardubicích předtím ještě nikdy nezaznamenali. Poláci malí (Aythya nyroca), které zastihl František Kopecký, se u nás objevili prvně po několika desítkách let.

d

Jako magnet na ornitology působila berneška bělolící. Foto – Jaroslav Vaněk.

 

s

V Pardubicích po několika letech zimovala skupina kormoránů. Foto – Michal Pešata.

Letošní zima se do historie zapíše hned několika rekordy. Byl zaznamenán nejvyšší celkový počet ptáků. Labe v Pardubicích sleduji pravidelně každý týden od začátku listopadu do konce března již od roku 1999 a mám za tu dobu ohromné množství kvantitativních údajů. S naprostou jistotou proto mohu prohlásit, že tolik ptáků, kolik letos, jich tu za celých těch 11 let ještě nikdy nebylo. V minulosti byly nejvyšší počty dosaženy v podobně tuhé zimě 2005/06. Ačkoliv ale mrazy byly tehdy ještě větší a hlavně trvaly déle, ani tehdy zde celkové počty ptáků nedosahovaly letošních hodnot. Letos byl ale také zaznamenán nejvyšší počet druhů na Labi – já sama jsem jich pozorovala 22, spolu s pozorováními kolegů se počet vyšplhal na neuvěřitelných 28! Doposud rekord držela zima 2005/06, kdy bylo na Labi zjištěno 19 druhů. A konečně rekordní je i počet druhů, nově zjištěných pro Pardubice (10). Když říkám „pro Pardubice“, mám na mysli městský úsek Labe (přibližně 50°2’54.129″N, 15°47’7.112″E – 50°2’11.331″N, 15°43’37.286″E).

Jarní velká voda každoročně ptáky „spláchne“ z Labe zpět na rybníky a další hnízdiště. Nejinak je tomu i letos. Při středečním sčítání jsem na rozvodněném Labi nalezla již jen posledních 505 ptáků 7 druhů. Kachny a lysky zmizely, zato tradičně, jako vždy začátkem března, přiletěli rackové. Pokud bychom do celkového počtu ptáků racky nezapočítali, bylo 10.3. na Labi už „jen“ 322 vytrvalců, což je úbytek přibližně o 800 jedinců od poslední předešlé kontroly.
Světlana Vránová

p

Vývoj početnosti nejhojnějších druhů v průběhu zimy.

 

pozn. Tab. 1.: červeně psané údaje v tabulce – nové druhy pro Pardubice

t

Letos v zimě se v Pardubicích poprvé objevili turpani hnědí. Foto – Michal Pešata.

 

m

Samice morčáka velkého. Foto – Michal Pešata.

 

g

Čírku kropenatou se podařilo spatřit pouze jednomu šťastlivci. Foto – Ladislav Jasso.

 

e

Hejno hoholů severních. Labe v Pardubicích 8.1.09. Foto – Vladimír Lebmerk.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation