Labuť malá – aktuální pozvánka na krátkou exkurzi do Polska

a   Dolina Baryczy – Labuť malá (Cygnus columbianus bewickii) je velmi krásný a v České republice velmi vzácný pták. Čeští ornitologové nemívají často příležitost jej pozorovat. Přitom ale není nutné za ní jezdit nikam daleko…

Jedním z míst, jen nepříliš vzdálených Čechám, kde je možné tyto ptáky pravidelně zastihnout na tahu, je niva řeky Barycz v Polsku, konkrétně rybníky v okolí vesnic Dębnica a Przygodzice v okrese Ostrów Wielkopolski (někteří z vás tyto rybníky znají z exkurze VČP ČSO v září 2008).

Labutě malé se zde poprvé objevily v předjaří roku 1997. Od té doby se zde na tahu na svá hnízdiště v arktické tundře Sibiře zastavují pravidelně. Protahující ptáci přilétají z Velké Británie (podařilo se nám odečíst 6 plastových kroužků) a pravděpodobně také z Holandska.

Letos na jaře přiletěly labutě malé 1.3. na rybník Dębnica (to je ten, na němž účastníci vaší loňské exkurze pozorovali sýkořice vousaté). První den zde bylo 16 dospělých, přičemž 9 ptáků přiletělo zrovna v době našeho pozorování. O dva dny později 3.3. jsme napočítali 14 ex., ale 8.3. to bylo již 47 ptáků! (42 ad. a 5 juv. ve 2 rodinkách). Dvě labutě z tohoto hejna mají kroužky Wildfowl & Wetland Trust Center z Velké Británie a třetí má rovněž anglický kroužek, ale byla kroužkovaná na Sibiři, pravděpodobně v deltě řeky Petschora. Z předešlých let víme, že hejno labutí malých se na našich rybnících zdržuje 3-4 týdny, takže je velká naděje, že ptáci zde budou ještě 21.-22.3.

Při každém pozorování ve dnech 28.2.-8.3. navíc bylo na zmíněném rybníku vždy rovněž 7 labutí zpěvných Cygnus cygnus). Zajímavostí je, že při naší návštěvě mezi nimi byl 1 pták s krčním límcem, ale pokaždé se jednalo o jinou polskou labuť. Z toho je vidět, že probíhá intenzivní jarní tah.

Tým z PwG OTOP kontroluje tyto rybníky každý víkend. Bylo by nám potěšením, kdyby se členové VČP ČSO chtěli k nám připojit. Zveme vás na pozorování obou druhů labutí i dalších zajímavých druhů této části Doliny Baryczy v termínu 21.-22.3. Cesta k nám z východních Čech netrvá déle než 5 hodin. V případě zájmu vám můžeme zajistit levný nocleh pro libovolný počet lidí v ubytovně v Ludwikowie (cena 15-20 zl za noc – tam spala vaše výprava vloni na podzim) nebo v agroturistiském statku v Kladach (30-40 zl za noc). Obě místa jsou vzdálená 3-5 km od rybníků, na nichž budeme provádět pozorování. Zájemce prosím, aby mě kontaktovali na adrese: p.dolata@op.pl

Dolina Baryczy je největší polský „přírodní park” a zároveň patčí oblast (SPA) NATURA 2000.
Paweł T. Dolata, PwG OTOP

V soboru 14.3. bylo na lokalitě již 67 labutí malých, k tomu 3 labutě zpěvné a v okolí jeřábi popelaví na hnízdištích.

Světlana Vránová

 

cb 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation