Pozvánka na Víkendový výzkumný tábor 2016

Krajina u Včelákova. Foto V. Kadlec

V letošním roce se uskuteční již 23. ročník Víkendového výzkumného tábora (VVT) – akce, kterou pořádá Východočeská pobočka ČSO již od roku 1994.

Tak jako v loňském roce, i letos bude tradiční Výzkumný víkendový tábor zaměřen na podporu a doplnění  mapovacích dat do Hnízdního mapování ptáků v ČR. VVT 2016 nás zavede na Skutečsko do mapovacího kvadrátu 6161.

Tento kvadrát nabízí prostředí velice zajímavé jak z ornitologického, tak i z turistického a historického hlediska. Kromě polí a luk tento kvadrát nabízí rozsáhlé lesní komplexy, a to jak jehličnatých lesů, tak strání porostlých listnáči. V lesích se skrývají staré žulové lomy, z nichž jsou některé zatopené (Leštinka) a vytvářejí tak velice atraktivní prostředí.  Oblast nabízí několik rybníků a potoků, které protékají hlubokými údolími.  Za návštěvu bude jistě stát  Přírodní rezervace Anenské údolí u Skutče, která se nachází v nivě Anenského potoka.  Jak je z tohoto stručného výčtu zřejmé, jedná se o velice rozmanité a ornitologicky atraktivní prostředí, kde se můžeme dočkat mnoha překvapení. V rámci VVT samozřejmě proběhnou i tzv. hodinovky, které budeme moci provádět i v bezprostředním okolí základny, protože ta se nachází přímo v jednom z vylosovaných malých kvadrátů pro rok 2016.

Mapa kvadrátu s barevně odlišenými kvadráty pro provedení tzv. hodinovek

Organizační záležitosti : VVT se uskuteční  od pátku 27.5 do neděle 29.5.2016. Oficiální zahájení proběhne přibližně v 17,00 hod.  Základna VVT bude v obci Vrbatův Kostelec, kam vede jak autobusové, tak i vlakové spojení. Ubytováni budeme v ubytovně provozované obecním úřadem – jedná o objekt bývalé mateřské školy, čp. 107, souřadnice GPS : 49.8572250N, 15.9384272E. V objektu je k dispozici 15 lůžek. Ti, na které se nedostane volné lůžko si mohou dovézt karimatku, nebo nafukovací lehátko, případně si na zahradě u objektu postavit vlastní stan.  Lůžkoviny (spací pytle) je třeba si vzít vlastní. V objektu je k dispozici sociální zařízení a kuchyňka s chladničkou.  Náklady na ubytování budou hrazeny z pokladny pobočky, případný příspěvek od účastníků je dobrovolný.

Při přihlášení uveďte, zda máte zájem o rezervaci lůžka. Vzhledem k omezenému počtu lůžek budou upřednostněni dříve přihlášení, proto je vhodné s přihlášením příliš neotálet.

Přihlášky zasílejte na e-mailovou adresu pobočky : vcpcso(zavináč)centrum.cz

Jaroslav Vaněk

Zatopené lomy u Skutče. Foto S. Novotný

One Thought on “Pozvánka na Víkendový výzkumný tábor 2016

  1. Pilař Petr on 26.5.2016 at 19:50 píše:

    Dobrý den,prosím Vás od kolika hod. se v sobotu a v neděli ráno začíná.S pozdravem Pilař

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation