Přípravy LSD v Krkonoších vrcholí. Stále se můžete zapojit!

Na poslední členské schůzi pobočky (18. 3. 2023) zazněla zpráva o chystaném LSD (liniovém sčítání druhů) v Krkonošském národním parku. Oblastní ornitologická sekce při Správě KRNAP (Pracovní skupina ČSO) se tak mimo jiné snaží navázat na odkaz Jiřího Flouska, zesnulého zoologa Správy KRNAP a člověka, jehož dlouholeté úsilí a zápal v ochraně krkonošské přírody zanechal v nás všech hlubokou stopu.

Cílem plánovaného LSD v Krkonoších je sledování vývoje početnosti horských ptáků, jejich vazeb na jednotlivá prostředí a změn výskytů druhů v souvislosti s nadmořskou výškou. Ekosystémy ve vyšších nadmořských výškách a zejména primární bezlesí čelí nejdramatičtějším proměnám způsobených klimatickou změnou, která se projevuje např. posunem horní hranice lesa, stavu horských rašelinišť či dostupností potravní nabídky.

V současné době přislíbilo spolupráci 15 ornitologů, kteří pokryjí celkem 22 ze 40 mapovacích čtverců. Pořád je tedy z čeho vybírat! Kromě toho se snažíme zapojit i kolegy z polského KPN.

Rádi bychom všechny zájemce o sčítání v Krkonoších pozvali na schůzku pořádanou 11. 4. 2023 v 15:45 na Správě KRNAP ve Vrchlabí. Akce je určená i těm, kteří si s myšlenkou zapojení se třeba jen pohrávají. Pozvánka s podrobnými informacemi níže.

Kromě samotného sčítání plánujeme pro spolupracovníky pořádat terénní setkání, víkendovky a další společné akce. Chceme tak také otevřít prostor pro sdílení zkušeností, učení se novým věcem a umožnit zapojit se novým tvářím do ornitologického dění v Krkonoších.

 

Správa KRNAP podpoří spolupracovníky každoročním příspěvkem na náklady spojené s dojížděním.

Kontakt: kmikslova@krnap.cz, přes Velikonoce prosím volejte: 731 533 895

 

POZVÁNKA NA METODICKOU SCHŮZI K LSD V KRNAP

Příští týden v úterý 11. 4. v 16:30 se koná metodická schůzka k LSD v na Správě KRNAP. Kdo se bude chtít připojit on-line, dejte mi prosím vědět. Odkaz k připojení: meet.google.com/ycx-enkc-rbq. Předpokládaný konec: 19:00 

Program schůze: 

1) Terénní pochůzka se Zdeňkem Vermouzkem (15:45 – 16:20)

Krátká ukázka práce s aplikací přímo v terénu. Sraz je v 15:45 v parku před zámkem ve Vrchlabí. Ukázka potrvá zhruba 30 min a přesuneme se na 16:30 na schůzi na Správě KRNAP.

2) společně rozdělit vylosované čtverce mezi spolupracovníky (16:30 – 17:30)

3) instrukce k natažení linií a dalšímu postupu (17:30 – 17:45)

4) rozhodnutí o termínu sčítání (17:45 – 18:00)

5) společně podrobně projít metodiku (18:00 – 18:30)

6) prostor na dotazy

7) domluvit termín terénní pochůzky

8) přesun do hospůdky na Střelnici (od 19:00)

 

LSD v KRNAP se soustřeďuje do nadmořských výšek od 700 m.n.m.

 

Mapovací čtverce s čísly pořadí vylosovaných čtverců se budou postupně přiřazovat spolupracovníkům. Zatím jich je pokrytých „jen“ 22!

 

Kos horský. Foto: Moana Ungrová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One Thought on “Přípravy LSD v Krkonoších vrcholí. Stále se můžete zapojit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation