Vychodni Cechy – Letosni zimni sezona byla jiz ctvrta v historii cesko-polskeho vyzkumu labuti velkych (Cygnus olor) ve vychodnich Cechach, provadeneho v ramci spoluprace Vychodoceske pobocky CSO a Jihovelkopolske skupiny OTOP. Ve dnech 1. – 3. unora 2011 jsme zkontrolovali pet hlavnich zimovist tohoto druhu ve trech vychodoceskych mestech: reku Labe v Hradci Kralove (1.2.), vodni nadrz Bajkal, reku Labe a reku Chrudimku v Pardubicich (2.2.) a reku Tichou Orlici a jeji kanal v Chocni (3.2.). Kontrolu hejna na Labi v Pardubicich jsme zopakovali pri navratu do Polska 9.2. Dohromady jsme dnech 1. – 3.2. zjistili a podrobne prohledli 104 labuti a urcili jsme jejich vek a formu (normalni nebo immutabilis s ruzovyma nohama), coz prineslo zajimave vysledky. Pouze sest ptaku (5,8%) bylo mladych v 1. zime zivota. K forme immutabilis patrilo osm ptaku (7,7%).
Zacatek akce byl jiz tradicne v poledne v Hradci Kralove na Labi. Ctyrclenna polska skupina dorazila o neco drive, nez bylo planovano, takze Svetlana je po prijezdu zastala jiz v pilne praci. Zdejsi hejno labuti nas zamestnalo na poctive 2,5 hodiny! Po celou dobu nam, podobne jako vloni, delala spolecnost jedna znacne ochocena nutrie.
Tentokrat poprve nebylo nasim cilem chytani a krouzkovani labuti. Na kazdem miste, kde jsme pracovali, jsme zjistovali celkovy pocet labuti, pocet mladych ptaku, pocet ptaku s krouzky a bez krouzku, pocet jedincu formy immutabilis a odecitali jsme vsechny krouzky. Na pohled to vypada snadne, ve skutecnosti to ale byla zdlouhava narocna prace, pri ktere jsme poradne vymrzli. Diky intenzivnimu krouzkovani v predeslych letech (tri zimni sezony a jedna letni akce v srpnu 2009) bylo asi 40% labuti, ktere jsme pozorovali, okrouzkovanych.
V Hradci Kralove melo krouzky nejmene 20 ptaku, dva z nich byly nemecke (jednu z nemeckych labuti jsme zde kontrolovali jiz lonskou zimu – byla krouzkovana jako mlady ptak v Drazdanech v roce 2005). Vetsina labuti (13 ptaku) byla okrouzkovana v predeslych zimach na stejnem zimovisti v Hradci Kralove, byly zde ale i ctyri, ktere se prestehovaly ze zimovist v Pardubicich, a take dva ptaci, okrouzkovani jako mladata Tomasem Divisem a Svetlanou Vranovou v srpnu 2009 na vychodoceskych hnizdistich..
V Pardubicich jsme 2. unora na vodni nadrzi Bajkal a na rekach Labe a Chrudimka odecetli krouzky 20 labuti. I zde prevazovali ptaci, okrouzkovani v tomto meste, zaroven tu byl ale i jeden, oznaceny v zime v Hradci Kralove. Pouze jedna labut byla okrouzkovana mimo vychodni Cechy, a to 29. cervence 2007 v Noskove v okrese Tabor Josefem Jahelkou. Tento ptak na Bajkale stravil jiz zimu 2009/2010. Tri v Pardubicich kontrolovane labute byly okrouzkovany jako mladata Tomasem Divisem nebo Svetlanou Vranovou v ramci nasi letni akce na konci srpna 2009 v okresech Trutnov, Usti nad Orlici a Chrudim a jednu krouzkoval 2. listopadu 2008 Ales Hampl jako mladeho ptaka z pozdniho hnizdeni v Dolni Cermne v okrese Usti nad Orlici (my jsme ji pak 28. srpna 2009 kontrolovali v nehnizdicim hejnu na Velkem Netrebskem rybnice u Netreb ve stejnem okrese).
V Chocni, kde jsme v predeslych letech projektu nikdy nekrouzkovali, bylo labuti s krouzky podstatne mene – pouze dve. Prvni byla nami okrouzkovana 2. unora 2009 v Pardubicich, nasledujici zimu ale jiz travila v Chocni. Druha byla krouzkovana mimo nas projekt a zpusobila nam mnoho problemu, protoze krouzek byl otoceny napisem dovnitr a odecist ho u ptaka na vode bylo velmi obtizne.
Pri druhe kontrole Labe v Pardubicich 9. unora jsme odecetli deset krouzku. Zajimave je, ze krome labuti, ktere jsme zde zjistili tyden predtim, byly na rece i tri, ktere pred tydnem byly na Bajkale, coz potvrdilo premistovani labuti, v souvislosti s teplym jarnim pocasim, ktere zrovna panovalo. Prekvapenim bylo, ze se zde objevil i ptak, oznaceny Tomasem Divisem za pomoci polskeho tymu 25. srpna 2009 jako dospely samec dost daleko odtud – na rybniku Bridlo v Broumove-Olivetine.
Presto, ze tentokrat jsme labute nechytali, jednu jsme na Bajkale v Pardubicich preci jen chytit museli. Mela v jicnu zaseknuty rybarsky hacek ktery ji pri pohybu zranoval a za sebou tahala metr dlouhy vlasec, kterym se kdykoliv mohla nekde zamotat. Nastesti velmi ochotne vysla z vody a jeji chyceni bylo otazkou okamziku. Prestrizeni vlasce nebyl problem, ale mnohem horsi to bylo s ocelovym hackem, pevne a hluboko zaseknutym v krku ptaka u prudusnice. Asi po 20 minutach jemne opatrne operace, kdyz uz jsme ztraceli nadeji, se nam podarilo hacek vyndat, aniz bychom ptakovi ublizili. Osvobozena labut si na vode chvili rovnala pocuchane peri a koupala se, behem nekolika minut se pak pridala ke kolegynim a zacala se krmit nabizenym pecivem.
Krome jmenovanych zimovist, kde labute ochotne prijimaji dokrmovani od lidi, jsme 1.2. take pozorovali hejno 21 velmi plachych labuti na repkovem poli u Opatovic. V tomto hejnu bylo devet mladych ptaku, coz je vice, nez na vsech mestskych zimovistich dohromady. Nejvetsim prekvapenim pro nas byl par dvou dospelych labuti, ktery jsme pozorovali 7. unora na Chrudimce, hned po krizanovickou prehradou v rezervaci „Krkanka“ nedaleko Nasavrk (okres Chrudim).
Krome labuti jsme 2. unora na Bajkale v Pardubicich pozorovali devet slipek zelenonohych (Gallinula chloropus – pet dospelych a ctyri mlade ptaky) a na soutoku Labe a Chrudimky pet racku belohlavych (Larus cachinnans – tri dospele a dva mlade ptaky). Na rameni Tiche Orlice v Chocni jsme 3. unora videli skorce vodniho (Cinclus cinclus).
Treti den akce byl zakoncen „Polskym vecerem“ na sprave CHKO v Nasavrkach. V ramci nej Pawel Dolata promitnul nadherny film Artura Homana „Rytmy prirody v Doline Baryczy“ a prednesl prednasku o capech, zamerenou predevsim na projekt „Blizko capum“ – kamerove sledovani capiho hnizda v polskych Przygodzicach. Jedinou slabinou velmi zajimaveho vecera byla nizka navstevnost z rad nasavrcke verejnosti.
Po labuti akci jsme navstivili nekolik ceskych pratel z predeslych let a s polskou skupinou jsme pobyli v CHKO Zelezne hory, kde jsme mj. navstivili pet tamnich rezervaci (Lichnice-Kankovy hory, Oheb, Polom, Stradovske Peklo a Krakanka). Jeden den s nami v Zeleznych horach stravil take Belorusky kolega Jauhen Sliz, ktery mel pak v Nasavrkach „Belorusky vecer“, s promitanim a vypravenim o beloruskych ptacich a lokalitach, ale to uz je jina historie.
Akce „Labute 2011″ probehla uspesne, podarilo se splnit vsechny ukoly, ktere jsme meli v planu. Za ceskou stranu se ji ucastnila Svetlana Vranova, za polskou Pawel T. Dolata, Mariusz Kepinski, Beata Olszak a Kamila Walczak. Dekujeme Svetlane Vranove za pomoc s organizaci akce a panum Vlastimilovi Perinovi a Josefovi Rusnakovi za pohostinstvi v objektech AOPK CR, str. Pardubice a spravy CHKO Zelezne hory v Nasavrkach.
Prosime vsechny kolegy a ctenare webu, aby i nadale venovali pozornost okrouzkovanym labutim – nejen na zimovistich, ale i na hnizdistich, kam se jiz brzy rozleti. Hlaseni o pozorovani krouzkovanych labuti muzete posilat i primo odtud z webu.
Pawel T. Dolata, Poludniowowielkopolska Grupa OTOP (p.dolata@op.pl)
a Svetlana Vranova
Je zajímavé, že podobně nepříznivé poměry dospělých a mladých ptáků u labutí jsou i na hlavním zimovišti na Vltavě v Praze (úsek Podolí – Štvanice). Dne 28.1. zde bylo z 282 ex. jen 29 mladých, z toho jediné mládě immutabilis. Okroužkovaných ptáků bylo celkem 27 (z toho 3x HIDDENSEE a 6 ex z projektu ve vých.Čechách).
Jinak ještě poznámku k pozorovaným rackům (asi už jsem s tím otravný 🙂 ). Na fotce jsou rackové bělohlaví.