Revize hnízdišť racka chechtavého

Racek chechtavý (Larus ridibundus)    Vážení kolegové, nejspíš většina z vás zaznamenala, že jako pták roku byl pro letošek Českou společností ornitologickou vybrán racek chechtavý. Nejde sice o druh zvláště chráněný ve smyslu § 48 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, avšak v posledních letech došlo k zániku některých jeho hnízdišť i současnému poklesu celkového počtu hnízdících párů.

Racek chechtavý (Larus ridibundus)    Protože některá území východních Čech patří k tradičním hnízdním oblastem tohoto druhu (mimo jiné se zde nachází jedno z nejpočetnějších v České republice), rozhodli jsme se při této příležitosti provést revizi východočeských hnízdišť, abychom měli dostatek použitelných údajů při případném vyjadřování pobočky k záměrům, které by mohly racky ohrozit.

Prosíme vás tímto o poskytnutí údajů k hnízdění racka chechtavého na území Královéhradeckého, resp. Pardubického kraje nejen za rok 2008, ale i za posledních cca 5 let. Uvítáme, pokud využijete přiloženou tabulku , v poznámce můžete doplnit další důležité údaje (např. kolísání početnosti párů, okolnosti zániku kolonie apod.). Své údaje zasílejte na e-mailovou adresu VČP: vcpcso@centrum.cz
Martin Fejfar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation