Čáp bílý v Lípě nad Orlicí již není sám!

Čáp bílý (Ciconia ciconia)

Čáp bílý (Ciconia ciconia)


Lípa nad Orlicí
– Přes celou letošní zimu se v obci Lípa nad Orlicí na Rychnovsku zdržoval dospělý jedinec čápa bílého (Ciconia ciconia). Pták byl pozorován mnoha občany a ornitology při sběru potravy na polích v okolí obce nebo při odpočinku na místním letitém čapím hnízdě. Na této stavbě nebo na okolních střechách zimující čáp trávil i četné mrazivé noci. Při sněhové pokrývce mu někteří občané obce vylepšovali jídelníček, který se obvykle skládal z ulovených hrabošů. Období migrace, které je u čápů dlouhé skoro 7 měsíců přečkal však v osamění.

Svého partnera se však dočkal neobvykle brzy. Ornitolog Tomáš Bělka z Častolovic dne 05.03. pozoroval na hnízdišti již dvojici ptáků. Čapí pár i přes velmi časné datum tokal a kopuloval. Vzhledem k tomu, že žádný z ptáků není označen kroužkem není ornitologům jasné pohlaví přezimujícího jedince.

V tomto případě je zajímavé nejenom neobvyklé zimování čápa na Rychnovsku, ale i o velmi časný návrat druhého z ptáků na hnízdiště. Přílet našich čápů probíhá pravidelně až na přelomu března a dubna. Zdá se však, že v souvislosti s mírnými zimami se k nám v posledních letech začínají někteří čápi vracet dříve než tomu bylo v minulosti. Například v loňském roce 2007 byl přílet do Pardubic zaregistrován již 7. března. Rovněž i případů zimování čápů bílých v podmínkách střední Evropy přibývá.

Čáp bílý (Ciconia ciconia)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation