Rorýs jako kořist poštolky

20091113Polsko, Poznaň – Potravu poštolky obecné (Falco tinnunculus) tvoří zejména drobní savci, velký hmyz nebo ještěrky, někdy se jim podaří ulovit i nějakého ptáka. Bylo prokázáno, že poštolky žijící ve městech se ve značné míře živí vrabci domácími (Passer domesticus) a polními (P. montanus). Pozorovány ale byly i útoky poštolek na další ptačí druhy – sýkory, špačky, kosy, skřivany.

Poštolka ovšem není přizpůsobená k pronásledování a lovení ptáků ve vzduchu, jak to dělají některé jiné druhy sokolů, např. stěhovavý (Falco peregrinus) nebo ostříž lesní (Falco subbuteo). Znemožňuje jí to tělesná stavba –

příliš krátké a slabé nohy a dlouhý ocas. Její kořistí jsou proto zejména ptáci sedící a takoví, kteří nemohou létat (např. s promoklým peřím), případně ptáci shromáždění ve větších hejnech.

Pro létající rorýse obecné (Apus apus) poštolka rozhodně žádné nebezpečí nepředstavuje. Tito ptáci v letu mohou dosáhnout výšky 4000 m a rychlosti i více než 200 km/hod! Tak dokonalí letci, rychlí a pohotově manévrující, nemají opravdové nepřátele, schopné je ohrozit ve vzduchu. Dostihnout je dokáží jen některé druhy sokolů. Ukázalo se ale, že jeden samec poštolky nalezl způsob, jak rorýse obelstít.

Na jaře roku 2008 bylo na sídlišti Jana III. Sobieskiego v Poznani provedeno zateplení domů. Naštěstí zde bylo pamatováno i na ptáky. Do zateplovací vrstvy byly umístěny speciální hnízdní budky. Ty byly brzy obsazeny rorýsy, kteří do té doby hnízdili ve spárách domů.

Dne 29. května 2008 se mi podařilo pozorovat samce poštolky, sedícího na zdi domu těsně u vletového otvoru jedné z budek. Navzdory dorážejícím rorýsům se poštolka urputně dobývala do otvoru a nakonec se jí po více než pětiminutovém úsilí podařilo vytáhnout rorýse z jeho úkrytu ve zdi domu. S kořistí v pařátech přeletěla na střechu, kde rorýse chvíli škubala a pak s ním odletěla směrem k sousednímu paneláku. Další pozorování mi znemožnily stromy, zaclánějící výhled. Jelikož ale na sousedním domě ve speciálně vyvěšené budce hnízdily poštolky, je pravděpodobné, že to byl samec z tohoto hnízda a že odnesl kořist svým mláďatům.

Celou tuto neobvyklou událost se mi podařilo fotograficky zdokumentovat. Přináší to nový pohled na biologii a potravní zvyky poštolky. Při výzkumu potravy poštolek v městském prostředí byl ve Varšavě nalezen ve zbytcích kořisti i rorýs. Nebylo ale možné zjistit, jakým způsobem se stal poštolčinou obětí. Vypadalo to, že se jednalo o zcela výjimečnou situaci. Jak je ale vidět, je možné, že takové netypické chování se děje častěji, než by se mohlo zdát. Každopádně uvedené pozorování svědčí o přizpůsobení poštolek k novému městskému prostředí.

Zbigniew Urbańczyk
Překlad a úpravy Svě

Článek byl autorem na vyžádání redakce poskytnut pro publikaci na webu VČP ČSO.

 

20091028m20091028n20091028o20091028p20091028r20091028s

 

6 Thoughts on “Rorýs jako kořist poštolky

 1. Anonym on 18.11.2009 at 19:34 píše:

  Letos se mi podařilo rovněž pozorovat poštolku, jak se dobývá do větracích otvorů pod plochou střechou s hnízdy rorýsů. Otvory byly sice opatřeny plastovou mřížkou, ale rorýsi se přes ni dostali. Poštolka využívala toho, že vyhladovělá mláďata rorýsů reagují na pohyb ve vletovém otvoru a lezou naproti starým nesoucích krmení. Někdy je to ovšem predátor.

 2. Světlana Vránová on 19.11.2009 at 22:49 píše:

  Děkujeme za zajímavé pozorování! Takové chování poštolek je zřejmě častější, než bychom si mysleli 🙂

 3. Anonym on 10.12.2009 at 12:15 píše:

  nevím jestli to nějak souvisí, ale minulý rok jsem viděl v Praze – Jižním městě poštolku, jak si prohlížela ty otvory, už to ale bylo dlouho po tom, co rorýsi odlétly

 4. Světlana Vránová on 11.12.2009 at 20:55 píše:

  Oni ve stejných škvírách bývají i netopýři a troufám si říct, že poštolce je celkem jedno, zda vyšťourá rorýse nebo netopýra 🙄 Netopýři tam bývají celoročně.

 5. Pavel on 6.6.2016 at 20:24 píše:

  Viděl jsem to dnes na střeše protějšího domu!

 6. Alice on 5.6.2021 at 6:00 píše:

  Dnes jsem totéž viděla na pražském sídlišti. Situace jako přes kopírák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation