Určování stáří a pohlaví evropských pěvců

20091115a   Nedávno se mi dostala do rukou nová kniha „Určování stáří a pohlaví evropských pěvců“ autorů Raffaela Winklera a Lukase Jenniho. Knížku vydala na podzim tohoto roku Společnost spolupracovníků Kroužkovací stanice NM a jedná se  v češtině vydaný překlad německého originálu „Alters – und Geshlechtsbestimmung europaisher Singvögel“.

   Jako začínající kroužkovatel mohu všem, kdo se o vydání této knihy zasloužili, jen poděkovat, neboť podobných klíčů k určování stáří a pohlaví pěvců  není mnoho a k dostání v češtině není snad žádný takto komplexní.

   Kniha je malého kapesního formátu asi 18 x 12 cm a má 219 stran. Začátek je tvořen „obecnou částí“, kde jsou shrnuty obecné poznatky a teoretická průprava k určování stáří a pohlaví ptáků. Následuje druhová část, kde je každému druhu věnována jedna nebo dvě stránky. U každého druhu je uveden časový průběh pelichání (jak dospělých, tak i mladých ptáků) na časové ose. Dále je text rozdělen na podkapitoly „Určování stáří na podzim“ a „Určování stáří na jaře“, kde jsou uvedeny znaky dané pro tato období. Na závěr jsou u každého druhu (u kterého to na základě opeření lze určit) uvedeny charakteristické znaky pro určení pohlaví.

   Samozřejmě mi to nedalo a knihu jsem hned otestoval na ptácích, chycených na zahradě. Sice ne na složitých druzích (sýkora modřinka, koňadra, červenka, střízlík), ale přesto musím říct, že s ní pracuje dobře.

   Nás Východočechy navíc může hřát, že knihu přeložil a její vydání inicioval člen a bývalý dlouholetý předseda naší pobočky Pavel Žďárek.

Michal Pešata

20091115b20091115c

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation