Rybák malý (Sterna albifrons) v letošním roce znovu na rybnících u Opatova

r   Opatovské rybníky (SY) – Jen poměrně malé množství vodních ploch v naší republice se může „pochlubit“ opakovaným výskytem rybáka malého (Sterna albifrons). Uvědomíme-li si jeho mozaikovitý areál a přičteme-li postupné opouštění hnízdišť na řekách ve většině evropských zemí, pak je pro Středoevropana české kotliny díky nepravidelné migraci stále ještě poměrně vzácným druhem. A to i přesto, že poslední dobou záznamů z našeho území přibývá.

Rybák malý se u nás objevuje na jarním tahu obvykle od konce dubna, s určitým vrcholem v první dekádě června a druhým pak koncem srpna. Právě pozdní jaro a počátek léta je obdobím, kdy se objevují nejčetněji zprávy o výskytu tohoto rybáka na našich vodách. Počty pozorování na tahu jsou u nás zřejmě ovlivněny zejména stavem hnízdní populace v Polsku a Německu. Mimochodem od 1. 1. 2009 nebude Faunistická komise pozorování rybáka malého u nás už posuzovat, ale jen registrovat. Všechna učiněná pozorování do konce tohoto roku však musí projít schvalovacím procesem FK.

Na Svitavsku je rybák malý evidován jenom na rybnících Hvězda (82,4 ha) a Nový (42,6 ha) u obce Opatov. Do letošního roku zde byl zastižen dvakrát – poprvé 23. 5. 1999 (1 ex., M. Beran) a podruhé 5. 7. 2006 (1 ex., M. Vavřík).

Další pozorování tohoto druhu v letošním roce nás samozřejmě překvapilo. Bylo to 9. května, kdy kolegové Milan Janoušek, Luboš Novák a později i Marián Polák sledovali a zdokumentovali 1 rybáka malého při letu nad hladinou rybníka Hvězda. Když se ale po pozorování 4 jedinců na Hradeckém rybníku u Tovarová 30. června (J. Šírek) objevila o den později čtveřice rybáků malých před zraky Filipa Jetmara na Novém rybníku, museli jsme hned přemýšlet, zda-li mohlo jít o stejné jedince. Už jenom samotný počet ptáků byl mimořádný. Krásný a neobvyklý ornitologický zážitek, na který se nezapomíná.

Pokud se poohlédneme po dalších známých místech, kde se rybáci malí na tahu opakovaně objevují, pak musíme opatovské rybníky přiřadit (pokolikáté už) mezi významné migrační a pro ptáky atraktivní území, které se tak zařazuje v tomto ohledu do „příbuzenstva“ například vodní nádrže Rozkoš u České Skalice (letos zde pozorovali 3 ex. 12. 6. A. Holub a 13. 6. 1 ex. – J. Vaněk), Jaroslavického rybníka u Znojma nebo tovačovských rybníků (zde letos kromě výše uvedeného i 7. 6. 1 ex. na Hradeckém r. – Doupal, Goebl, Abrahámek a Doležal a tamtéž pak 9. 7. 2 ex. – L . Novák).

Bude tento elegantní ptačí druh za nějaký čas u nás stále spíše raritou? A kdoví, kde jej poprvé já osobně spatřím v dalekohledu. Bude to v Řecku, Německu nebo Bulharsku? Nechám se překvapit. K rybníkům však budu jezdit s nadějí, že to bude právě někde na Svitavsku. Přece jen, „doma je doma“.
Jiří Mach

rb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation