Vychází Panurus 30/2021. Bude mít pobočka svůj časopis i do budoucna?

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydali s podporou Pardubického kraje 30. číslo ornitologického časopisu Panurus. Nové číslo má rozsah 102 stran textu formátu A5. Obsahuje sedm odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků převážně ve východočeském regionu. Konkrétně je zde představena avifauna lokality Mendryka na Svitavsku, či zpracováno aktuální rozšíření invazní husice nilské ve východních Čechách. Neméně zajímavé jsou údaje o nových hnízdních nálezech dudka chocholatého na Náchodsku a Trutnovsku, o současném stavu populace slavíka modráčka v ptačí oblasti Rožďalovické rybníky nebo zpráva z prvního zimování labutě malé na Pardubicku. Díky plnobarevnému tisku jsou otištěny i cenné dokumentární faunistické fotografie z regionu východních Čech.

Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu a vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Jubilejní třicáté číslo časopisu vybízí k zamyšlení, tím spíše, že vzhledem k nedostatku příspěvků aktuální číslo málem nakonec nevyšlo.

V současné době masového využití internetu se časopisy staly velmi snadno dostupnými a není třeba je fyzicky vlastnit v knihovnách, ale zejména se otevřela možnost publikace svých výsledků nejen na nejrůznějších ornitologicky a birdwatchersky zaměřených stránkách, ale i na sociálních sítích (kde mají tyto příspěvky často doslova jepičí život). Řada pozorovatelů, ornitologů či birdwatcherů se mnohdy spokojí pouze s vkládáním surových dat do online databází, které sice mají svoji nezastupitelnou funkci a význam, ovšem jsou samy o sobě spíše potenciálem pro další zpracování vložených údajů, který se bez další práce a odlišného způsobu publikace neobejde (blíže viz „25 let odborného pobočkového časopisu aneb jak je důležité míti Panurus„).

Nelze ani dost dobře zdůraznit, že chceme-li udržet časopis, musíme do něho přispívat. Opět tak apelujeme tak na vás, kteří se o ptáky aktivně zajímáte, kroužkujete, či jinak vyvíjíte ochranářskou či výzkumnou aktivitu, nenechávejte si své výsledky v šuplíku! Ztráta Panurusu by znamenala ztrátu odborného kreditu pobočky a vlastně by i nastolila otázku smysluplnosti její existence.

Nový Panurus je možno elektronicky objednat na adrese pobočky za 100,-. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 30,- Kč a částku uhraďte na účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail vcpcso@centrum.cz nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Po připsání platby na náš účet Vám časopis Panurus zašleme. Druhou možností je zakoupit si Panurus na pokladně Východočeského muzea v Pardubicích, Zámek č. 2.

Libor Praus, šéfredaktor, Lukáš Kadava, předseda

Obsah

Jirečková A.: Avifauna lokality Mendryka na Svitavsku: 1–26.

Krejčík J.: Pobočkový pták roku 2020 husice nilská (Alopochen aegyptiaca) – hnízdění a aktuální výskyt ve východních Čechách: 27–40.

Diviš T. & Vaněk J.: Nové hnízdní nálezy dudka chocholatého (Upupa epops) v letech 2020 a 2021 v okresech Náchod a Trutnov: 41–50.

Kadava L.: Poznámky k současnému rozšíření slavíka modráčka středoevropského (Luscinia svecica cyanecula) v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky: 51–60.

Kadava L.: První zimování labutě malé (Cygnus columbianus) ve východních Čechách: 61–66.

Česák J.: Husice nilská (Alopochen aegyptiacus) v roce 2021 vyhnízdila na hradě Kunětická hora: 67–69.

Macháň J.: & Kadava L.: Ornitologická pozorování 2020: 71–101.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation