Čáp černý na Jičínsku v roce 2021

Foto: M. Kožuško

Čáp černý (Ciconia nigra) neodmyslitelně patří do avifauny Jičínska. Díky vhodným podmínkám pro hnízdění a velké potravní nabídce je zde zaznamenávám v hojných počtech každý rok.
V rámci rozšíření poznatků a prověření tradičních lokalit byl začátkem roku 2021 proveden intenzivní průzkum s cílem dohledání případných hnízd. Jedná se o poměrně náročnou činnost, s desítkami kilometrů nachozených po lese s nejasným výsledkem – čápi černí hnízdí velmi skrytě, poslední dobou i v mladších lesních sekcích, kde by ornitologové jejich přítomnost vůbec neočekávali.

Doba po opadu listí je optimální pro vyhledávání nových hnízd. Foto: M. Kožuško

Výsledek průzkumu byl nakonec pozitivní. Ke stávajícím tradičním hnízdům (u dvou těchto hnízd je stáří prokazatelně více jak 10let !) přibyly nové hnízdní lokality. Zajímavostí bylo, na jedné z nových lokalit umístění dvou hnízd a pravděpodobně pozůstatku hnízda třetího ve vzdálenosti cca 40m mezi jednotlivými hnízdy. Na nejzachovalejším hnízdě se nakonec čápi v dubnu objevili a úspěšní hnízdili. Dvě čapí hnízda využil výr velký a několik hnízd zůstalo prázdných. V rámci okresu se také podařilo zaměřit místo, kam se čápi slétávali pro potravu ve vysokých počtech. Tak jako v roce 2017 na rybníku Smíchov, tak v roce 2021 na sádkách u Zámeckého rybníku v Kopidlně se čápi objevovali ve velkých počtech, pravidelně 2 – 7 jedinců v průběhu několika pozorování. Žádný z těchto čápů ovšem nebyl označen kroužkem. Označené čápy v rámci okresu JC se podařilo pozorovat a odečíst v červenci u obce Žeretice (čápi kroužkované 2020 – okres Louny, 2019 – okres Jičín).

V červnu také probíhalo kroužkování mláďat na jednotlivých hnízdech pod taktovkou Petra Kafky. Celkově prokazatelně hnízdilo na Jičínsku 6 párů (celkem okroužkováno 10 mláďat), z toho dva páry neúspěšně. Na Jičínsku odhadujeme až 8-10 párů čápa černého. O mláďatech narozených a okroužkovaných na Jičínsku v předchozích letech jsme získali v roce 2021 několik záznamů o jejich pohybu. Zastižen byl mladý čáp při zimování v Izraeli, další pak před odletem na Třesickém rybníku a jeden hnízdí u Hradce Králové.

Martin Kožuško

Čáp černý na hnízdě na Jičínsku. Foto: M. Kožuško

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation