Nečekané překvapení v pardubických ulicích

křivka obecná     Pardubice – Při přejezdu ze sobotního kroužkování labutí na AOPK ČR, kde jsme chtěli poobědvat, jsme  s polskou skupinou trochu zabloudili v pardubických ulicích a dostali se až na Duklu. Tam nás ale čekal zajímavý a naprosto neočekávaný zážitek.

V ulici Boženy Němcové na skupině tří smrků před domem 231 jsme spatřili hejnko přibližně 12 exemplářů křivky obecné (Loxia curvirostra), hodujících na šiškách smrků. Mnoho šišek jak na stromě, tak pod stromem bylo již od křivek narušených, proto se domníváme, že ptáci se na tomto místě zdržovali po více dnů.

Podle knihy Ptáci Pardubic (Vránová et al. 2007) se jedná o první pozorování tohoto druhu přímo ve městě Pardubice.
Pawel T. Dolata

======================================

Křivka obecná, jakožto pták jehličnatých lesů vyšších poloh, se v okolí Pardubic vyskytuje poměrně vzácně. V zimním období v některých letech bývají zastižena hejnka těchto ptáků v lesích na okrajích Pardubic, ale ani taková pozorování nepatří k běžným. Pozorování křivek přímo v městské zástavbě Pardubic je proto velmi zajímavé.

Zajímavé je i to, jaké štěstí naši polští přátelé mají: v lednu 2008 viděli v noci na Pernštýnském náměstí sovu pálenou (Tyto alba) – rovněž zde se jednalo o první nám známe zjištění tohoto druhu ve vnitřním městě. U Bajkalu při kroužkování labutí zase díky hlasovým projevům identifikovali strakapouda prostředního (Dendrocopus medius), který se nám později i ukázal. Bylo to první pozorování tohoto druhu v této části města.
Svě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation