Spolupráce Klubu českých turistů na mapování sov

20100314   To že dnešní mládež stále více ztrácí kontakt s přírodou, je všeobecně známý fakt. Naštěstí spousta organizací projevuje snahu to změnit. Mezi ně mohu zařadit i Turistický oddíl mládeže Zálesáci Svitavy, jenž pořádá pro děti a mládež spoustu akcí, zaměřených na osvětu a úctu k přírodě. Poslední akcí tohoto charakteru byl ornitologický víkend na Brlence ve dnech 5. – 7. 3. 2010, jehož součástí bylo i mapování sov v severní části Javornického hřebene.

Jelikož vyhoukávání sov je poměrně časově náročné, jsou podobné akce velmi významné pro monitoring. Neornitologická veřejnost a především děti o životě sov a jejich mapování ví poměrně málo, a přitom je pro ně toto téma velmi zajímavé. Neposledním významem těchto akcí je i to, že cesta nočním lesem, spojená s vyhoukáváním sov, je pro děti školního věku značným dobrodružstvím.

Tato akce proběhla již čtvrtým rokem, a to po několikaleté odmlce (předchozí akce byly v letech 2000, 2001 a 2004). Vždy se akce konala na přelomu února a března.

Informace o záznamech sovích hlasů jsem se snažil najít z oddílových kronik a deníků, bohužel zaznamenány byly pouze druhy sov, nikoli přesné počty jedinců.

2000 – puštík obecný (Strix aluco), sýc rousný (Aegolius funereus), kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) a podezření bylo i na výra velkého (Bubo bubo)

2001-sýc rousný (Aegolius funereus)

2004-záznamy neobjeveny

Po stránce monitoringu nebyl letošní rok úspěšný. Nepřálo nám počasí a kvůli příliš nízkému věku dětských účastníků jsme museli zvolit poměrně krátkou mapovací trasu. Z těchto důvodů bohužel žádný druh zjištěn nebyl.

Přesto tvrdím, že tato akce proběhla úspěšně, neboť dětští účastníci byli nadšení informacemi o sovím životě i vyhoukáváním samotným. Doufám, že alespoň některý z účastníků této akce jednou obohatí řady ornitologů. I já sám jsem se jí účastnil jako malý chlapec v letech 2000 a 2001 a vím, že zrovna ony ve mně probudily lásku k ptactvu a k tomuto tajemnému ptačímu řádu sov obzvláště.

Petr Zobač

20100314a

V roce 2000 byl zjištěn i puštík obecný (Strix aluco) (foto: J. Vrána).

 

0 Thoughts on “Spolupráce Klubu českých turistů na mapování sov

  1. Anonym on 17.3.2010 at 22:30 píše:

    Gratuluji k podobným akcím!!! Z vlastní zkušenosti vím, že malé i starší děti se velice rychle nadchnou pro podobné věci. Tajemné noční poslechy sov, výlety za sovičkami i dalšími ptáky, setkání s jejich mláďaty v budkách a podobné akce mnohdy zanechají v malých špuntech natolik hluboké zážitky, že se později často k podobné činnosti vracejí amatérsky nebo i profesionálně. Přinejmenším v nich zanecháme díl úcty a citu k přírodě. Tahle činnost od organizátorů vyžaduje nemalou oběť a trpělivost, ale výsledky opravdu stojí za to. Držím moc palce, ať se s dětmi daří…! Tohle zasluhuje velké uznání.
    Miroslav Dusík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation