V Pardubicích jsou již oba čápi

Čáp bílý (Ciconia ciconia) na komíně v Pardubicích – foto: R. Hampl

Pardubice – Na pardubickém čapím hnízdě se 26.3.08 prvně objevil čáp. V poletujícím sněhu a fučícím studeném větru si čistil peří a tvářil se, jako by se nechumelilo. Po necelé hodině odletěl na svačinu k  nedalekým sádkám. V letošním roce přiletěl o 19 dní později, než v roce 2007. Během posledního březnového víkendu k němu přiletěl i partner, takže pár je nyní kompletní a nezbývá, než mu popřát mnoho štěstí při výchově letošního potomstva.

Pardubice jsou jedním z mála velkých českých měst, která se mohou pochlubit pravidelně obsazovaným čapím hnízdem. Hnízdo na komíně bývalé pily, později pekárny, vzniklo teprve na přelomu 70. a 80. let minulého století. Čápi zde hnízdí pravidelně a prakticky každoročně vždy úspěšně vyvedli mladé.

Hnízdo se nachází blízko centra města v areálu mezi ulicemi Husova a Na Vrtálně (nedaleko hotelu Zlatá Štika). Je na něj vidět ze starého města z Bělobranského náměstí. Při přeletech za potravou čápi často létají přímo nad nejrušnějšími ulicemi města. Občas je možné je pozorovat i na břehu Labe ve městě nebo na polích okolo našich supermarketů. (Svě)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation