Zimují mladí černí čápi v Izraeli?

čáp černý

Mladý čáp černý (ciconia nigra) – foto: J.Plšek

Bojanov, Teplice nad
Metují
– Tři mladí čápi černí
původem z východních Čech byli v průběhu uplynulé zimy zastiženi ve státě Izrael na Blízkém východě. Dva sourozenci z hnízda od obce Bojanov na Chrudimsku a jeden pták z hnízdiště v Adršpašsko- teplických skalách na Náchodsku se koncem loňského listopadu a začátkem prosince zdržovali severně od města Nábulus. Posledním pozorováním je pak odečet jednoho bojanovského čápa ze začátku letošního března. Ptáci byli identifikováni podle alfaunumerického kódu plastového kroužku bílé barvy, který nesou společně s kroužkem Národního muzea Praha, a odečetl je německý ornitolog Carsten Rohde.

Přes Izrael naši čápi černí pravidelně protahují a začínají se zde objevovat již koncem září a začátkem října, aby dále pokračovali na zimoviště v jižním Sudánu a Etiopii. Výše uvedená pozorování nasvědčují skutečnosti, že část našich černých čápů tráví období první migrace i na Blízkém východě, tj. zhruba v polovině obvyklé tahové cesty.

V obou případech pocházeli pozorovaní mladí čápi ze čtyř sourozenců. Zatímco bojanovská dvojice se ještě po pěti měsících po opuštění hnízda zdržovala nedaleko od sebe, teplický čáp zde pobýval sám. Jeden z jeho sourozenců se naopak do zimovišť vydal opačným směrem a již koncem srpna byl pozorován při sběru potravy na poldru u nizozemského Nijmegenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation