1. ročník odchytu na Třesickém rybníku

Vodouš kropenatý

Odchycený vodouš kropenatý – Foto: J. Bartoníček

    Třesický rybník (Chlumec nad Cidlinou) – Mezi známými, probádanými a prokroužkovanými lokalitami, jakými jsou Žehuňský a Bohdanečský rybník, se nachází bílé místo na mapě, které bohužel prozatím unikalo pozornosti. Občas sem zavítá jen pár místních ornitologů. Řeč je o Třesickém rybníce, lokalitě nedaleko Chlumce nad Cidlinou, s rozsáhlými porosty rákosu a ostřicových luk.

Odchytová základna

Odchytová základna na Třesickém rybníku. – Foto: J. Bartoníček

Nápad podniknout zde něco podobného, jako na dvou výše zmíněných zrcadlech, se zrodil v mé hlavě při letošním VVT, kdy jsme Třesický rybník navštívili. Pak už zbývalo jen navnadit pár schopných lidí a pustit se do práce. S nadšením a ochotou Lukáše Kadavy a Zdendy Tyllera to ale šlo velmi hladce a termín odchytu jsme naplánovali na druhou polovinu minulého týdne. Svůj závazek jsme nakonec dodrželi a odchyt úspěšně zrealizovali.

Celkem jsme do průseku v rákosí natáhli 102 metrů sítí. Akce byla zahájena ve čtvrtek 24. 7. ráno a ukončen v neděli 27. 7. v poledne. Odchyt byl několikrát přerušen nepříznivým počasím a v sobotu i vodními zkouškami loveckých psů. Přesto všechno jsme nakonec dosáhli velmi zajímavých výsledků. Počet odchycených ptáků se vyšplhal na rovných 500. Největší podíl mezi nimi tvořily naši tři „malé“ druhy rákosníků. Žádné překvapení se na první pohled nekonalo. Ale omyl!

Až ohromující byl počet odchycených sýkořic. Za celou krátkou dobu se nám podařilo okroužkovat, resp. odečíst celkem 42 ptáků, od mladých samic až po staré samce. Sedm z nich mělo již české kroužky. Dalšími lahůdkami byli například vodouši kropenatí, chřástali vodní, ledňáčci a i jeden zahraniční retrap, švýcarský rákosník obecný.

První brázda v tomto neoraném poli byla určitě úspěšná a pevně doufám, že se bude příští léto opakovat. Nakonec bych rád poděkoval všem účastníkům, kteří si našli čas a hliník a na odchyt dorazili.
Honza Bartoníček

Třesický rybník

Východ slunce na Třesickém rybníku. – Foto: J.Bartoníček

 

Chřástal vodní

Odchycený chřástal vodní. – Foto: J.Bartoníček

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation