Brigáda na rybníku Brodský – úprava litorálu

DSCN5158V sobotu dne 8.3.2014 provedli členové VČP ČSO Tomáš Diviš a Petr Kafka malý managementový zásah na jedné z významných ornitologických lokalit Královéhradeckého kraje, rybníku Brodském u Červeného Kostelce.

Do porostů rákosu, orobince a ostřic se totiž šíří olše rostoucí na hranici mezi rákosinami a loukou a vytváří skupiny, které se postupně zapojují a rákosiny pod sebou potlačují. Při plánovaném a majitelem i nájemcem lokality odsouhlaseném zásahu bylo vyřezáno několik desítek jedinců olše lepkavé o výšce cca 2 až 6 metrů. Zásah byl proveden před návratem ve zdejších rákosinách hnízdících druhů ptáků, jmenovitě labutě velké, kachny divoké, potápky roháče, motáka pochopa, lysky černé, chřástala vodního, rákosníka proužkovaného, rákosníka obecného, rákosníka velkého a strnada rákosního.

Pokud si to v následujících letech situace vynutí, bude odstranění dřevin z rákosin znovu provedeno. Včasný managementový zásah není časově, fyzicky ani technicky náročný a je konkrétním příspěvkem k ochraně druhů se specifickými nároky na prostředí.

T. Diviš a P. Kafka

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation