První výsledek projektu Labutě 2008

Labuť velká (Cygnus olor)

Labutě velké (Cygnus olor) v Meziměstí – foto: J.Vrána)

Náchodsko – Na vodních plochách Náchodska a okolí bylo v posledních dvou dnech provedeno šetření s cílem zjistit přítomnost značených labutí velkých, které byly v počtu 50 exemplářů okroužkovány při polsko-českém projektu na zimovištích v Hradci Králové a Pardubicích. Ačkoliv se ještě většina ptáků zdržuje v centru obou velkých měst, kde nalézají snadnou obživu, někteří jedinci by se již mohli vydat na svá hnízdiště. Ornitologové zkontrolovali celkem 12 lokalit, na kterých zjistili výskyt 14 labutí (8 dospělých a 6 mladých ptáků). Tři ptáci z tohoto vzorku byli označení kroužky.

Dospělá samice na rybníku v obci Meziměstí na Broumovsku nese kroužky polské stanice Gdaňsk a byla označena v r. 2003 nedaleko Lodže. Druhý pták zjištěný na nádrži v lázeňském parku malebného městečka Kudowa Zdroj byl označen krčním límcem žluté barvy. Data označení tohoto jedince nemá redakce webu zatím k dispozici.

Největším překvapením však bylo zastižení dospělého samce s kroužkem Národního muzea Praha LB5993 na malém rybníku přímo v centru obce Velké Svatoňovice na Trutnovsku. Po porovnání údajů bylo zjištěno, že se jedná o ptáka, který byl na konci měsíce ledna odchycen a označen na zimovišti v Hradci Králové. Vzdálenost mezi místem zimování a usídlení je 38 km. Labuťák nahradil v páru loňského samce, který údajně zahynul po napadení psem.

detail kroužku

Detail kroužku M labutě z Velkých Svatoňovic – foto:J.Vrána

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation