Zajímavosti ze schůze Ochrany dravcov Slovenska

   Varín – Minulou sobotu 15. listopadu 2008 proběhla ve Varíně nedaleko Žiliny pravidelná schůze sdružení Ochrana dravcov na Slovensku (RPS – Raptor Protection of Slovakia). Do místa konání v sídle správy Národního parku Malá Fatra se sjelo okolo 60 ornitologů a ochranářů z celého Slovenska a další necelá desítka z České republiky. Úvodní slovo si vzal jako již tradičně předseda RPSky Jožo Chavko, který shromážděné účastníky mile a s humorem přivítal.


Dopolední blok patřil představení jednotlivých projektů, které RPSka v současnosti realizuje nebo připravuje. Pan M. Noga a nový výkonný ředitel RPSky M. Uhrin střídavě komentovali poutavé prezentace, z nichž nejzajímavější se týkaly projektů Ochrany sokola rároha v Karpatskej kotline a Ochrany dropa fúzatého na Slovensku.
Po krátké přestávce byly účastníkům představeny zprávy jednotlivých pracovních skupin za rok 2008. Nejprve za projektor usedl M. Dravecký s výsledky monitoringu orla křiklavého, které doplnil o zajímavosti zjištěné kroužkováním odečítacími kroužky. V období let 1999 až 2008 bylo na Slovensku tímto způsobem označeno celkem 636 převážně mladých orlů, z nichž bylo v posledních dvou letech získáno 10 odečtů. Touto metodou bylo zjištěno, že se orli křiklaví vracejí do okolí místa svého zrození a že zde po dosažení pohlavní dospělosti mohou i hnízdit. Například samec pocházející z Ondavské vrchoviny byl po 5 letech zjištěn jako hnízdící 130 m daleko od místa vylíhnutí. Dalším zajímavým nálezem je pozorování orla ve Východoslovenské nížině, který se na Slovensko vrátil již v druhém roce života. Doposud se soudilo, že mladí ptáci zůstávají v období pohlavní nedospělosti v zimovištích nebo v územích podél východní tahové cesty.
Další zprávou byl souhrn J. Chavka o západoslovenské populaci orla královského. Autor přítomné seznámil nejenom s početností druhu a počty vyvedených mláďat, ale také s rozborem příčin hnízdních ztrát. Jako zajímavost fotograficky dokumentoval hnízdění páru orlů v Borské nížině, který byl letos po výměně samce v páru neúspěšný. Tento a loňský nález jsou prvním případem hnízdění orlů královských mimo souvislý les na západním Slovensku. Stejný autor referoval i o situaci orla mořského. V současnosti je hnízdní stav na celém Slovensku nižší než 10 párů, přičemž 2/3 stavu hnízdí v Západoslovenské nížině a zbytek na východě území. Ze 6 kontrolovaných hnízd letos vylétla pouze 4 mláďata.
Po polední přestávce představil Jožo Chavko výsledky monitoringu velkých sokolů včetně různých zajímavosti. Slovenská populace sokola stěhovavého v současnosti čítá více jak 100 párů a druh obsadil prakticky všechna historická hnízdiště. Většina hnízd byla letos produktivních, ale byly zaznamenány i ztráty, a to jak přirozené, tak způsobené antropickým faktorem. Celosvětově ohrožený raroh velký je předmětem mezinárodního slovensko-maďarského LIFE projektu Ochrana sokola rároha v Karpatskej kotline. S tímto projektem souvisí nejenom sledování populačního trendu na území obou států, ale i důsledná podpora druhu formou instalace hnízdních budek, zabezpečení nebezpečných sloupů, restituce sysla obecného na vybrané lokality, vzdělávání myslivecké veřejnosti a také sledování pohybu mladých rarohů satelitní telemetrií. Jedna z vysílačem vybavených rarožích samic po osamostatnění přelétla do polí jižně od Olomouce, kde strávila skoro měsíc, aby pak během jednoho dne migrovala do střední Itálie k Římu. Druhá raroží samice si vybrala jižní směr a na podzim se zdržovala v Srbsku ve společnosti poštolek. Odsud v poslední říjnové dekádě neuvěřitelně rychle migrovala do tropické Afriky. Během jednoho dne přelétla Jónské a Středozemní moře do Libye a během dalších dvou dnů překonala Saharu až do oblasti Nigeru.
Dalším zajímavým vystoupením byla zpráva K. Šotnára o hnízdění 3 párů výrečků malých na jihozápadním Slovensku. Autor prezentoval sérii kvalitních snímků z hnízdění 1 páru nedaleko Piešťan.
Podvečerní blok zahájila přednáška Určování pohlaví a stáří vybraných druhů dravců od V. Mrlíka. Autor během hodinového výkladu s použitím názorných kreseb a fotografií vysvětloval postup determinace pohlaví a věkových kategorií u 5 druhů dravců – orla mořského, pochopa rákosního, včelojeda lesního, ostříže lesního a káně bělochvosté. Program dále pokračoval prezentacemi činností členů a malých projektů RPS. Pozornost účastníků asi nejvíce zaujala prezentace J. Kicka o monitoringu orla křiklavého na středním Slovensku, kde autor kontroloval několik desítek obsazených lokalit. Na snímcích dokumentoval hnízdění dvou párů orlů v blízkosti frekventovaných turistických cest. Na závěr tohoto bloku přednesl J. Korňan zprávu o stavu populace orla skalního na Slovensku a počtech vyvedených mláďat v posledních dvou letech. Krátce se zmínil i o projektu reintrodukce těchto majestátních dravců do Moravskoslezských Beskyd.
Večerní program věnovaný telemetrickému sledování orlů královských a amatérským filmům jsme pro brzký návrat domů již nemohli sledovat. Ze schůze RPSky naplněné báječnou atmosférou jsme si odváželi množství zážitků, informací a dobrou náladu. Za rok se na Slovensko mezi dravčiare rádi vrátíme.

J. Vrána, O. Šreibr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation