Čáp Sture je v norském Hamaru senzací

20090120.jpg    Norsko – Čáp bílý, který se zdržoval v Hamaru a okolí (centrem pozorování byla Åkersvika) zde strávil celé léto, ale nezamířil do Afriky nebo Španělska – kde už měl dávno být. Poslední tři týdny na přelomu října a listopadu byl k vidění v Heggvin, kde posedával na pouličním osvětlení.

Ornitologové se obávali toho, co se stane, až přijde zima. Vedoucí Norské ornitologické společnosti, oddělení Hamar, Carl Knoff řekl pro místní noviny, že zvažovali, jak v případě nouze ptáka zachránit. Musel by se odchytit, odvézt na jih a tam vypustit. Ale v tom případě by musela „klapnout“ spousta věcí a nakonec jsme tuhle myšlenku vzdali. Čáp to bude muset zvládnout sám.

Čáp je v Norsku velmi vzácným hostem. Není divu, že se čáp z Hamaru stal atrakcí. Jestli Sture přežije zimu, bude to senzace. „Co víme, tak žádný čáp zatím v Norsku nikdy nepřezimoval,“zhodnotil výskyt Aae.

Přestože teploty začátkem roku klesly až k -20°C, žije si čáp Sture celkem bez problémů na smetišti Heggvin v Hamaru. Zdržuje se tam již od podzimu a živí se na zbytcích společně s běžnými krkavcovitými ptáky. A přitom by touhle dobou měl přezimovávat někde v jižních krajích, jako ostatní čápi. „Je opravdu velmi překvapující, že se rozhodl zůstat a že to takhle zvládá. Vždyť je to vlastně tažný pták, který zimu snáší špatně,“ říká ornitolog Rune Aae.

Rune Aae z ornitologického spolku si myslí, že čáp mířil na jih, ale udělal chybu a zatoulal se na sever. „Když se to stane, ptáci nevědí kde jsou a kam se vydat. Už jsme párkrát zažili, že ptáci, kteří měli letět na jih, letěli na sever,“ říká Aae.

Mezi Vánocemi a Novým rokem, se Rune Aae vydal na smetiště, aby pozoroval čápa na vlastní oči. Myslí si, že čáp Sture má teď na přežití zimy dobré vyhlídky. „Vypadá zdravě a nic nenaznačuje tomu, že by byl nějak zesláblý. Pokud bude mít dostatek potravy a vody, je tu dost velká šance, že zimu přežije,“ tvrdí Aae.

Sture je často pozorován u řeky Flagstadelva, kde našel místo bez ledu. Jestliže se výrazně ochladí a řeka zamrzne, Aae doporučuje, aby někdo občas udělal pár děr v ledu, tak aby Sture měl pořád přístup k vodě a aby byl občas přikrmován.

Zdroj: www.nrk.no – 13.11.2009 a 05.01.2009, z norštiny přeložila HaVr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation