Doupné stromy

V letech 2009 až 2011 jsme vedli zdlouhavá jednání s územně příslušnými jednotkami Lesů České republiky, s. p. o vyhledávání, registraci, značení a ochraně doupných stromů na jimi spravovaných majetcích v Královéhradeckém a Pardubickém kraji po vzoru našich kolegů a přátel z Pobočky ČSO na Vysočině. Jednání byla nakonec neúspěšná, a tak jsme záměr na čas zakonzervovali (o původním projektu se můžete dočíst zde).

LHC_Kolowratske-lesy

Kolowratské lesy

V programu Víkendového výzkumného tábora 2014 jsme v rámci dobrých vztahů s Hospodářstvím Kolowrat v Rychnově nad Kněžnou projekt oživili na jeho menších majetcích v podhůří Orlických hor. Poměrně dobře jsme propátrali a proznačili lesní porosty na pravém břehu Liberského potoka u obce Prorubky a jen částečně porosty na levém břehu Liberského potoka a porosty na majetku u obce Hláska. Správa Kolowratských lesů je našemu projektu i nadále nakloněna, a tak není vyloučeno, že se na jejich majetky se stejným záměrem ještě vrátíme v některém z příštích ročníků VVT. Pokud však má kdokoliv z vás čas, chuť a motivaci pokračovat u Kolovratů v registraci doupných stromů individuálně, přihlaste se prosím u Tomáše Diviše, který vám zprostředkuje kontakt na příslušného pracovníka a poskytne informace o metodice a podmínkách spolupráce.

Dalším místem, kde lze doupné stromy v Orlických horách vyznačovat, je údolí říčky Bělé mezi Skuhrovem nad Bělou a tzv. Klečkovem. Jedná se o smrkové a bukojedlové stráně v soukromém vlastnictví. Označování doupných stromů v této oblasti zaštiťuje lesní správce a člen pobočky Jiří Porkert. Ten případným zájemcům rád sdělí, jakou metodikou a na jakém konkrétním území práce provádět.

OH

oblast Bělé

Na přiložených barevných mapkách jsou sytě vyznačeny lesní majetky Hospodářství Kolowrat (zdroj: www.kolowrat.com) a oblast Bělé. Převážná většina z uvedených území leží uvnitř CHKO Orlické hory, kde by jistá míra ochrany hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků měla být alespoň částečně zajištěna, a tak by asi v první etapě bylo vhodnější registrovat doupné stromy na majetcích mimo území CHKO. Registrace dutin je však žádoucí i uvnitř této chráněné oblasti.

Předchozí příspěvek k tématu publikovaný na tomto webu ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *