5. výročí od posledního nálezu buřňáčka malého v České republice – podrobné okolnosti nálezu

20101026a

Buřňáček malý po preparaci v NM Praha. Foto: Jiří Mlíkovský.

Turnov – „Burnacek maly (Hydrobates pelagicus) je typicky morsky druh ptaka. Hnizdi od jizniho pobrezi Islandu a Norska pres Faerske ostrovy, Shetlandy a zapadni pobrezi Velke Britanie, dale v severozapadni Francii, Spanelsku, Portugalsku az po Kanarske ostrovy. Ve Stredozemnim mori hnizdi na Balearach, Sicilii, Korsice a Malte. Soucasna evropska populace cita 280 000 – 800 000 paru, z nichz ve Stredomori hnizdi pouze 15 000 – 20 000 paru. Na uzemi Ceske republiky byl v letech 1863 – 1953 zastizen celkem sestkrat v dobe od rijna do unora.  

 

Na dlouhou dobu posledni nalez burnacka maleho pochazel z unora 1953 od Podebab-Brezinky (HB), kde byla nalezena mrtva adultni samice. Prevazuji nalezy ze severni casti naseho statu. Po dlouhych 53 letech byl za zajimavych okolnosti nalezen v poradi uz sedmy burnacek maly na rybniku Zabakor, k. u. Brezina (MB), kvadrat 5456, v Ceskem raji.“ (Jasso in litt.)

Dnes je to prave 5 let od dosud posledniho nalezu burnacka maleho v Ceske republice. Timto clankem bych rad priblizil okolnosti a podminky, za kterych byl tento pro nas mimoradne vzacny druh nalezen. Zjisteni bylo jiz popisovano v Sylvia 44: 69–71 (Jasso L.) v roce 2008, avsak detaily a zajimave okolnosti nalezu nemohly byt publikovany v takovem rozsahu a timto stylem, jako je uvedu v nasledujicich radcich.

Na pozorovani z rybnika Zabakor ze dne 26. rijna 2006 si pamatuji velmi dobre. Jiz kolem 5. hodiny ranni jsem prijel na zastavku „Brezina, Zabakor“, do svitani zbyvala jeste spousta casu. Po ranu bylo pomerne chladno (kolem 6°C). Vzpominam si, ze smerem od rybnika se ze stromu ozyvala prave probuzena samice bazanta obecneho (Phasianus colchicus) a take cervenka obecna (Erithacus rubecula). Kdyz se zacalo rozednivat, sesel jsem po kamenite ceste, kterou vyuzivaji rybari pri vylovu rybnika pod hraz. Hned jsem si povsiml velkeho mnozstvi mrtvych ryb, plovoucich u brehu, nejspis uhynulych prave pri vylovu rybnika z 18. rijna. Tehdy mi bylo 14 let, tak jsem byl udiveny, jak jsou nektere ryby velke a asi dve jsem vytahl pomoci vetvi ven na breh. Nektere ryby mohly mit na delku i 40 cm. Na rybniku uz bylo videt kachny a tak jsem se pomalu presunul na hraz. Bylo oblacno a pozorovaci podminky pomerne dobre.

Na rybniku se nachazelo pomerne velke mnozstvi kachen divokych (Anas platyrhynchos) – asi 400 ex. Dale tri kusy potapky rohace (Podiceps cristatus), ctyri polaci velci (Aythya ferina) a devet labuti velkych (Cygnus olor), vcetne ctyr mladat. Velka cast ptaku byla take v zadni casti rybnika, a tak jsem se rozhodl rybnik obejit cely kolem dokola. Cestou jsem pozoroval dva lednacky ricni (Alcedo atthis), 27 vran sedych (Corvus cornix) se dvemi vranami cernymi (Corvus corone) a hejno cejek chocholatych (Vanellus vanellus), citajici 22 ex. Na brezich polonapusteneho rybnika postavalo jeste 22 volavek popelavych (Ardea cinerea) a nad rybnikem se pozdeji objevil take orel morsky (Haliaetus albicilla). Pomalu jsem se blizil z druhe strany rybnika zpet na hraz. Odjezd autobusu zpet do Turnova byl okolo ctvrt na dve a ja mel jeste asi 45 minut casu.

Rozhodl jsem se vratit se znovu k mrtvym rybam pod hraz. A prave v tento okamzik jsem na Zabakoru burnacka objevil. Tusim, ze mirne foukalo, protoze si vzpominam, ze hladina nebyla klidna. Pod kamenitou cestou byla u brehu spinava pena. Mezi mrtvymi rybami jsem si nyni povsiml mrtvoly jakehosi cerneho ptaka. Dvemi vetvemi jsem jej vytahl a polozil na vetsi plochy kamen. Nikdy predtim jsem jej nevidel, pripominal mi jak velikosti tak zbarvenim jiricku obecnou (Delichon urbica). Prvni, ceho jsem si povsiml, bylo oko neobvykle daleko od korene zobaku, ktery byl rovnez zvlastni. Po chvili jsem zjistil, ze ma na nohou mezi prsty blany. To me udivilo jeste vice. Rozmyslel jsem se, zda jej vzit domu nebo ho zde nechat. Mel jsem sebou jiz prazdnou krabicku od svaciny, a tak jsem jej nakonec ulozil do ni. Bylo uz dost hodin a tak jsem se radeji presunul na autobusovou zastavku. Obloha byla tou dobou jiz polojasna a teplota se pohybovala okolo 14°C.

Po prijezdu domu jsem okamzite otevrel atlas a hned na prvnich strankach jsem urcil, ze se jedna o jednoho z burnacku. Ornitologii jsem se tou dobou venoval teprve dva roky a o tomto druhu jsem nikdy pred tim neslysel. Teprve po informovani mistnich ornitologu a nasledne velkem zajmu po spatreni tohoto exemplare, jsem si uvedomil, jak moc vzacny druh se u nas v Ceskem raji vlastne objevil. Bylo to pro me opravdu velke prekvapeni, ale predevsim mimoradne velke stesti, nebot ten rok jsem byl na Zabakoru jen dvakrat a za ucelem pozorovani ptaku teprve po treti v zivote.

Nalez byl schvalen faunistickou komisi Ceske spolecnosti ornitologicke pod c. j. 01/2007 a nasledne byl burnacek maly darovan do depozitare NM v Praze, kde se nyni nachazi jeho preparat pod inv. cislem P6V–103336. Na zaver bych rad podekoval panu Ladislavu Jassovi za pekny clanek shrnujici tuto udalost v odbornem casopise Sylvia 44: 69–71, ktery jsem tou dobou nemohl z duvodu nedosazeni plnoletosti sepsat a publikovat.

Vojtech Stastny

20101026b20101026c20101026d20101026e

20101026f

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation