Vyšel PANURUS 25/2016

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydaly s podporou Pardubického kraje 25. číslo ornitologického časopisu Panurus. Panurus 25 (2016) má rozsah 108 stran textu formátu A5 a vydán byl nákladem 250 výtisků. Obsahuje 11 odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků převážně ve východočeském regionu. Konkrétně zde bude mimo jiné rozebráno aktuální rozšíření labutí velkých (Cygnus olor) na Svitavsku, úspěšné hnízdění poláků malých (Aythya nyroca) na Pardubicku a hnízdní rozšíření chocholoušů obecných (Galerida cristata) na periferii Mladé Boleslavi. Díky plnobarevnému tisku mohly být otištěny i cenné dokumentární avifaunistické fotografie z regionu východních Čech.

Panurus dlouhodobě plní obecně prospěšnou roli recenzovaných přírodovědných periodik a to i v době rychlejších a atraktivnějších (ale ne vždy dostatečně důvěryhodných) způsobů prezentace jako jsou internetové stránky. Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu. Vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, která mj. také pořádá víkendové výzkumné tábory, ornitologické konference, ornitologické exkurze pro veřejnost a účastní se správních řízení.

Nový Panurus je možno zakoupit za 100,- Kč v pokladně Východočeského muzea v Pardubicích, nebo si jej elektronicky objednat na adrese pobočky. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 30,- Kč a částku uhraďte na náš nový účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail vcpcso@centrum.cz nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Při odesílání platby uveďte do zprávy příjemci své příjmení, aby se daly platby bezpečně identifikovat. Obratem Vám časopis Panurus zašleme.

Starší čísla a další tiskoviny si můžete objednat ZDE

Libor Praus, šéfredaktor

 

Panurus 25 (2016) obsahuje následující články:

Mach J.: Třicet pět let hnízdění labutě velké (Cygnus olor) v okrese Svitavy .

Urbánek L.: Avifauna okolí větrného parku Janov.

Praus L. & Šifta J.: Hnízdění chocholoušů obecných (Galerida cristata) v Mladé Boleslavi a okolí v roce 2016.

Diviš T.: Víkendový výzkumný tábor 2013 – „Významné ornitologické lokality okresu Náchod“.

Krejčík J.: Výskyt a hnízdění poláka malého (Aythya nyroca) na rybníku Černý Nadýmač na Pardubicku v letech 2013–2015.

Kavka M.: Výskyt a hnízdění vlhy pestré (Merops apiaster) na Kutnohorsku na počátku 21. století.

Prskavec K.: Zimní populace sýkor (Paridae) ukončily v extrémně teplých zimách nocování v umělých dutinách rozmístěných v jabloňových sadech.

Jasso L.: Vodouš štíhlý (Tringa stagnatilis) poprvé zastižen v Českém ráji.

Mückstein P.: První jarní výskyt labutě zpěvné (Cygnus cygnus) v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Praus L. (ed.): Ornitologické zajímavosti.

Kadava L. & Vrána J.: Ornitologická pozorování .

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation