Chaluha pomořanská – vzácný pacient v Jaroměři

20101125b

První z dvojice chaluh, ktera se objevila na Rozkoši. Foto – Jaroslav Vaněk.

   Rozkoš, Jaroměř – Chaluha pomořanská (Stercorarius pomarinus) je pták z řadu dlouhokřídlých (charadriiformes), je blízce příbuzná s racky, se kterými tvoří společný podřád racci (lari). Hnízdí v tundře od poloostrova Kanin v Rusku na východ přes Sibiř a přilehlé ostrovy po Aljašku, arktickou Kanadu a západní Grónsko. Zimuje v teplých mořích, hlavní zimoviště leží mezi obratníkem Raka a rovníkem a v okolí Austrálie. Do ČR se zatoulává téměř každoročně, ale rozhodně nelze hovořit o běžném druhu a její pozorování patří pro ornitologa k mimořádným zážitkům. Její pozorování podléhá schvalovacímu procesu Faunistické komise při České společnosti ornitologické.

V těchto dnech se Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jaroměři může pochlubit zcela ojedinělým přírůstkem. Tím se stala  chaluha pomořanská, která se na své cestě do zimovišť zatoulala na přehradu Rozkoš u České Skalice. Zde však její putování nabralo nečekaný zvrat. Ale začněme od začátku.

20101125c

Druhá chaluha, která přiletela na Rozkoš, byla o něco světleji zbarvená. Foto – Jaroslav Vaněk.

Dne 29.10.2010 jsem při jedné ze svých návštěv přehrady Rozkoš zjistil, že se zde zdržuje nedospělý exemplář chaluhy pomořanské.   Chaluhu se mě podařilo několikrát vyfotografovat při konzumaci  leklé ryby a poté odletěla někam do vzdálenější části přehrady.

Lokalitu jsem navštívil znovu dne 31.10. ve společnosti A. Holuba a L. Jassa. Chaluhu jsme zde pozorovali znovu, jak sedí na hladině poměrně daleko od břehu. Později odpoledne zůstal na lokalitě sám A. Holub, který zjistil, že se chaluha přemístila do blízkosti rybářů na poloostrově poblíž hlavní hráze přehrady, kde chaluha na břehu sbírá malé rybky, které rybáři používají jako návnadu.  Od té doby se chaluha zdržovala téměř na stejném místě, kde využívala služeb jednoho z rybářů pana Smrčka, který ji štědře zásoboval rybkami.  Chaluha se postupně natolik ochočila, že se její úniková vzdálenost  zkrátila na několik málo metrů.

Ke změně došlo 10.11., kdy jsme s A. Holubem zjistili, že k původní chaluze přibyl další pták stejného druhu a od toho dne živil pan Smrček chaluhy dvě. Pro některé rybáře se chaluhy staly vítanou atrakcí, pro jiné nevítanými vetřelci. Příčina spočívala v tom, že se ptáci začali zaplétat do nahozených vlasců, což vyvrcholilo 13.11. kdy chaluha zapletená do vlasce byla rybářem vytažena na břeh. Naštěstí byl v té chvíli na místě A. Holub, který si chaluhu od rybářů převzal a dokonce zajistil její okroužkování, kterého se ujal člen naší pobočky Tomáš Diviš. Poté byla chaluha vypuštěna na jiném místě přehrady, ale zakrátko byla zpět na původním místě u rybářů. Přestože obě chaluhy byly stejného druhu i věku (letošní ptáci), byly od sebe podle některých detailů ve zbarvení odlišitelné. Podle těchto rozdílů bylo zjištěno, že chycen a okroužkován byl pták, který dorazil na lokalitu později.

20101125d

Dvojice atraktivních ptáků přitahovala na Rozkoš ornitology i z velmi vzdálených míst… Foto – Jiří Šafránek.

K největšímu zvratu v životě této chaluhy však došlo 17.11, kdy jsem na lokalitu dorazil ve společnosti dalších ornitologů A. Holuba, L. Jassa a P. Švejdy. Okamžitě po příchodu na oblíbené místo chaluh jsme zjistili, že je zde již jen jeden pták a tomu ze zobáku visí několik desítek cm dlouhé lanko s olůvky, používané rybáři při lovu dravých ryb. Co se nachází na konci lanka, respektive v útrobách nešťastného ptáka si bylo snadné domyslet. Také jsme okamžitě zjistili, že jde o druhou, již okroužkovanou chaluhu. Na první pohled bylo zřejmé, že pokud se chaluze nedostane pomoci, nemá naději na přežití. V průběhu následného telefonátu s Davidem Čípem ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jaroměři bylo dohodnuto, že se společně pokusíme o odchyt chaluhy a její záchranu. S Davidem jsme se na místě sešli až odpoledne, protože ještě musel opravit sklopku do které jsme chtěli chaluhu odchytit.

Plán na odchyt byl jasný, jisté nebylo pouze to, zda s ním bude souhlasit i chaluha. Rybář pan Smrček nás zásobil rybkami a akce mohla začít. Do sklopky umístěné několik metrů od vody  jsme nastražili několik rybiček a netrpělivě čekali, jak bude chaluha reagovat. Ta se poklidně houpala na hladině asi dvacet metrů od nás a se zájmem sledovala naše počínání. Pro úspěšný odchyt bylo rozhodující, že přes vzniklý problém neztratila chaluha chuť k jídlu. Navíc od rána nedostala od pana Smrčka žádnou potravu, protože jsme chtěli, aby jí do odchytu trochu vytrávilo. Po nastražení sklopky se několik minut nic nedělo, až jsme se začali obávat o úspěch akce. Asi po pěti minutách však chaluha neodolala a plaváním se začala přibližovat ke břehu, vystoupila na břeh a vzorně napochodovala do nastražené pasti, která vzápětí zaklapla.

20101125e

Rybiček této velikosti spořádala každá z chaluh nejméně třicet denně. Foto – Jaroslav Vaněk.

Po vyjmutí ze sklopky jsme okamžitě zjistili, že lanko s háčkem vede až hluboko do útrob ptáka, takže jedinou nadějí bude chirurgický zákrok.

18.11. byla chaluha D. Čípem převezena ze záchranné stanice k veterinárnímu lékaři, kde byl proveden rentgen. Ten bohužel potvrdil, že na konci lanka je trojháček, který vězí až v samém žaludku chaluhy, takže se potvrdil náš původní předpoklad.

Operace, při které byl háček ze žaludku chaluhy vyjmut  proběhla druhý den a podle informace od Davida Čípa se naděje na šťastný konec podstatně zvýšila. Chaluha operaci přestála velmi dobře, z narkózy se probudila v dobrém rozmaru a krátce nato se začala aktivně zajímat o potravu.

O případu chaluhy byla dokonce natočena Českou televizí reportáž, která byla odvysílána dne 18.11 v pořadu Události v regionech.

20101125h

Ocelové lanko, visící ze zobáku chaluhy. Foto – Petr Švejda.

Po lékařském zákroku byla chaluha pochopitelně umístěna zpět do záchranné stanice, kde bude probíhat její rekonvalescence.  Pokud ta proběhne úspěšně, bude chaluha vypuštěna zpět do přírody. O tom, kdy se tak stane,  rozhodne její zdravotní stav a také počasí.

Na potravu pro chaluhu, ale i pro další zvířecí pacienty na stanici jsou velice vítány finanční příspěvky v jakékoliv výši. Příspěvky je možné zaslat na bankovní účet č. 1181891379/0800,  nebo formou dárcovské SMS ve tvaru : DMS ZVIREVNOUZI JAROMER, odeslané na číslo 87777 (cena SMS je 30,-Kč)

Poslední zpráva z 24.11.2010 od Davida Čípa říká, že chaluha je v dobrém zdravotním stavu a za několik dnů jí budou vytaženy stehy, kterými je sešita rána po operačním zákroku.  Naděje na její uzdravení se tak opět výrazně zvýšila.

Na tomto odkazu najdete video Petra Švejdy z odchytu chaluhy :

http://www.youtube.com/watch?v=gvjHLYWSfIQ

Jaroslav Vaněk

20101125g

Již prvotní kontrolou bylo zjištěno, ze háček bude nutné vyjmout chirurgicky. Foto – Petr švejda.

20101125f

Část party chytačů – J. Vaněk, D. Číp, A. Holub a L. Jasso. Foto – Petr Švejda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reportaz CT naleznete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation