Mapování čápa černého v Krkonoších

                                                                                                                                                                                                                                                 d           
   Krkonoše
– Naše největší východočeská ptačí oblast (409 km2) se rozkládá mezi obcemi Žacléř, Vrchlabí a Harrachov při hranici s Polskem a zaujímá celou plochu NP a značnou část jeho ochranného pásma. Území bylo vyhlášeno pro 7 kritériových druhů, kterými jsou datel černý (Dryocopus martius), tetřívek obecný (Tetrao tetrix), sýc rousný (Aegolius funereus), chřástal polní (Crex crex), slavík modráček tundrový (Luscinia svecica svecica), lejsek malý (Ficedula parva) a také čáp černý (Ciconia nigra).

   Četné horské potoky poskytují černým čápům dostatek potravy a přilehlé stráně, porostlé starými lesy, nabízejí dostatek vhodných míst ke hnízdění. Proto není divu, že první hnízdění čápa černého v Čechách bylo v roce 1952 prokázáno právě zde. Od té doby se počet hnízdících párů postupně zvyšoval. V dnešní době se jejich počet odhaduje na 12 – 16 párů.

   Monitoring čápů spočívá především v nalezení jejich hnízd. Nejvhodnější dobou pro jejich hledání je měsíc duben, kdy čápi krouží dlouhé hodiny nad hnízdištěm a jsou proto snadno zjistitelní. Další šance se pak naskýtá během června a července, kdy lze hnízda zaměřit podle záletů dospělých ptáků s potravou pro mláďata. Poslední metodou je procházení nejvhodnějších porostů v zimě po opadu listí. To jsou čapí hnízda pro svou velikost dobře viditelná.

   Hledání hnízd a sledování čápů černých je však kvůli jejich skrytému způsobu života velice náročná práce. Proto jsou v současnosti v Krkonoších známa pouze 3 aktivní hnízdiště. Pro lepší ochranu druhu by ale samozřejmě bylo žádoucí znát co nejvíce lokalit, na nichž se čápi vyskytují.

   Proto prosím všechny pozorovatele, kteří měli štěstí a podařilo se jim černé čápy v Krkonoších či jejich podhůří pozorovat, aby nás o svých pozorováních informovali na email cap.cerny@gmail.com. Cenné jsou všechny údaje, uvítáme i pozorování z předchozích let.
Petr Kafka

aebc

{mxc} 

0 Thoughts on “Mapování čápa černého v Krkonoších

  1. Anonym on 2.5.2009 at 16:15 píše:

    Přeji vám, aby se monitoring čápů černých v Krkonoších dařil. Je to běh na dlouhou trať a několik let práce. V našem nejvyšším pohoří a hlavně v Podkrkonoší se čápům dlouhodobě věnoval a ještě věnuje pan Grúz z Prosečného. Z jeho práce je velké množství udajů o rozšíření čápa černého v regionu a okolo 150 označených mláďat, z nichž bylo mnoho ptáků pozorováno a odečteno v dalekém zahraničí. Část těchto nálezů lze najít i na našem webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation