Nález většího množství kadáverů ptáků – práce nějakého „milovníka“ přírody?

20100428a

Naházené chvojí jen nedokonale ukrývalo hrůzný nález. Foto – Karel Bejček

Ornitologie je krásným koníčkem a přináší mnohé radosti. Avšak jak jsem se přesvědčil v uplynulých dnech, někdy přináší i smutek a starosti…

V úterý 20. dubna k večeru mi volal přítel z Třebechovic, že při procházce lesem se synkem objevili něco podivného. Prý tam v lese je více mrtvých ptáků, částečně přikrytých chvojím. Dále mi řekl, že tam je labuť a asi volavka popelavá a nějací dravci. Zda bych mohl přijet a něco k tomu říci. Odložil jsem domácí práci (praní) došel pro auto a jel. Venku byla zrovna malá jarní bouřka. Cestou jsem se zastavil u přítele a jeho syna. Ten vzal auto a vedl mě na místo. Musím ho pochválit, místo mi popsal do telefonu tak dokonale, že bych to našel i sám.

20100428b

Pohled na místo nálezu z dálky. Foto – Karel Bejček.

Po příjezdu jsme došli k hromádce chvojí poházeného na ptačí kadávery. Chvojí jsem odhrnul a začal nález prohlížet. Byla tam labuť velká (Cygnus olor), volavka popelavá (Ardea cinerea), čtyři menší dravci, dva čápi bílí (Ciconia ciconia) a holub domácí, který měl kroužky na obou nohou. Později jsem byl informován RNDr. Skřivanem z ČIŽP Hradec Králové, že jeden z těch čápů byl čáp černý (Ciconia nigra) a jeden z těch dravců že byl jestřáb lesní (Accipiter gentilis).

Určit je blíže mi nešlo, bylo po dešti, vše mokré, okolo 20. hodiny – tedy dost šero, neměl jsem s sebou rukavice (chyba) a kadávery byly zřejmě v lese delší dobu. Byly dost rozvolněné a peří měly pocuchané a silně zašpiněné. Křídla byla oddělená. Zřejmě to byla práce nějakého predátora. U části ptáků chyběly hlavy. Opodál této hromady ležela srna, opět přikrytá chvojím a bez hlavy. Udělal jsem asi 20 snímků, bohužel bez blesku, stav baterie mi to nedovoloval (opět chyba – ten večer jsem ji chtěl nabít). Snímky byly poněkud rozmazané,  přesto na nich bylo k poznání, co tam je nafoceno. Poté jsme to zahrnuli chvojím a rozjeli se do svých domovů.

20100428d

Někdejší majestát krásných ptáků již připomíná málo co. Foto – Karel Bejček

 

Doma jsem se posadil k internetu a napsal o tom informaci a dotaz co mám dělat. A poslal jsem to do diskuze na pidi. Během chvilky přišlo více rad a odpovědí a další přicházely druhý den.Ta naše diskuze je opravdu výborná a za všechny dopisy velice děkuji.

Druhý den před polednem jsem navštívil Českou inspekci životního prostředí v Hradci Králové. Nahlásil jsem se k RNDr. Pavlu Skřivanovi a oznámil jsem mu tento nález. Označil jsem jim a popsal  místo nálezu. Bylo se mnou sepsáno podání. Ten den odpoledne tam ČIŽP byla a zdokumentovala nález. Vzali si kroužek z holuba označujícího majitele a ty čápy. Myslím, že kroužek by mohl pomoci určit přibližně okruh, kde se onen „milovník“ přírody a ptáků pohybuje. Vypadá to, že na to místo dojel a ptáky vysypal z pytle. Byl jsem se tam podívat a bylo vidět, že tam inspekce byla. Občas se tam zastavím a trochu si ten les projedu.

20100428f

Někdejší majestát krásných ptáků již připomíná málo co. Foto – Karel Bejček

 

Místo nálezu bylo asi 1 km od Třebechovic pod Orebem směrem na Mitrov, Polánky a Opočno. Souřadnice místa podle naší faunistiky jsou: 50°12’15.01″N; 16°0’55.46″E.  Po pravé straně této silnice začíná les a je tam odbočka na Bědovice. Po vjetí na odbočku po asi 30 m obočuje doleva lesní cesta a na ní opět vlevo, hned u cesty po asi 40 m byla hromada ptáků, srna byla o 20 m dále. Vstup té cesty do lesa je originálně označen kusy dámského prádla, rozmístěného po větvích!? Nelze to minout, je to dílo místní pubertální mládeže?

20100428e

Někdejší majestát krásných ptáků již připomíná málo co. Foto – Karel Bejček

Dnes (27. dubna) nevím nic dalšího, budu se na ČIŽP ptát po dalším osudu toho případu. Nedělám si iluze o nějakém vyřešení, ale je možné, že dotyčný pachatel bude svou činnost opakovat a bude odhalen. Pro mne je to poučení, jak se chovat v podobných případech. Asi není nutné tam být co nejdříve (tady se ovšem blížila noc a druhý den bych se tam asi nedostal). Je dobře se připravit, mít rukavice, aby se nemusel používat klacek, také svítilna by byla vhodná a samozřejmě i baterka fotoaparátu by měla být fit. Jak ji honem nabít, když je vybitá, jako v tomto případě, to nevím. Nemusím zdůrazňovat, že po podobných  ornitologických zážitcích netoužím a že je nepřeji nikomu z vás.

Karel Bejček

20100428g

Někdejší majestát krásných ptáků již připomíná málo co. Foto – Karel Bejček.

 

20100428h

Proč na hromadě mrtvých převážně predátorů skončil i poštovní holub a pravděpodobně nikdy nedozvíme. Foto – Karel Bejček

 

 

0 Thoughts on “Nález většího množství kadáverů ptáků – práce nějakého „milovníka“ přírody?

  1. Anonym on 3.5.2010 at 11:39 píše:

    Tak to je opravdu strašné, takhle prožít první máj, to je horor pro každého nejen pro ornitologa. :(((

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation