Příběh slavičího kroužku

m

Kroužkovaný slavík obecný zabitý po nárazu do okna. Foto – Pavel Kverek.

Buda (Bakov nad Jizerou), rybník Pátek – Připnutím kroužku na nohu opeřence se začíná psát příběh ptačího života. S přispěním náhody se pak můžeme stát někdy svědky pozoruhodných ptačích výkonů, jindy zase tragédií. Přestože za léta mého výzkumu převládají příběhy s dobrým koncem, ten poslední, o který se chci podělit, patří mezi ty smutné.

   V Knize slavičích příletů a odletů o šestadvaceti zaškrtnutých listech se naposledy přepisovalo vloni koncem školních prázdnin. Zatím poslední rekord v pobytu tehdy vytvořil mladý slavík obecný, chycený 24. srpna 2007 za úsvitu v bezinkách nedaleko rybníku Pátek. Rybník leží na okraji obce Buda u Bakova nad Jizerou a je jedním z 45 sledovaných hnízdišť slavíků obecných na Mladoboleslavsku. Posunutí rekordu, ať už v příletu či odletu, je vždy velkým svátkem. To jsem ale netušil, že se s tímto slavíkem toho léta setkáme ještě jednou, ale za podstatně méně radostných okolností…

k

Slavík obecný – zde ještě živý při kroužkování. Foto – Pavel Kverek.

   Druhého září 2007 zazvonil telefon ze Škodovky. Hlas na druhém konci mi oznamoval, že pod prosklením nadzemního tunelu k šatnám byl nalezen rezavý ptáček s kroužkem na noze, prý asi slavík! Série svých slavičích kroužků znám zpaměti, a tak jsem se při čtení kódu zhrozil: kroužek opravdu patřil slavíku „rekordmanovi“, s nímž jsem se nedávno setkal. Ležel mrtvý na chodníku, když se během nočního tahu zabil v místě, kde kromě trávníků není široko daleko žádná jiná zeleň.

   Začali jsme toto místo sledovat. Ještě v průběhu onoho podzimu se o skleněné tabulky zabilo několik dalších ptáků. Na jaře jsme žádného mrtvého opeřence nenalezli (ptáci z opačného směru komplex zřejmě míjí), ale letos na podzim to začalo znovu a zase slavíkem! Tento rovněž mladý pták neměl sice kroužek, ale zajímavostí bylo, že se zabil o sklo zevnitř budovy, kam musel zřejmě vletět dveřmi. Začátkem září pak přišly pro migrující opeřence opravdu těžké dny a noci. Ptáci se o skleněné výplně zabíjeli i přesto, že jsou tabulky zvýrazněny siluetami dravců.

Co bude dál a zná někdo řešení?
Pavel Kverek

v

Smutný výřad po jednom ranním sběru pod proskleným tunelem. Foto – Pavel Kverek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation