Vychází nová kniha: Příručka k pozorování ptáků

Líbí se vám ptáci? Chtěli byste je poznat? Jak na to? To jsou základní otázky, začínáte-li pronikat do tajemství a fascinace ptačími křídly, ať je vám deset nebo padesát. Odpověď vám může přinést nová publikace Příručka k pozorování ptáků.

Obecně vzato, terénních určovacích klíčů a příruček není nikdy dost. Vtěsnat sice tak rozsáhlou oblast, jakou je poznávání ptáků v přírodě do jediné knihy je takříkajíc nemožné, nicméně prakticky všechny základní vodící linky k důkladnějšímu poznání ptáků v knize dozajista naleznete. Nicméně knihu nelze považovat pouze za klíč – vždyť polovinu jejího obsahu tvoří „příprava“, jíž je míněn skutečně komplexní návod, jak být teoreticky i prakticky vybaven před cestou do terénu a pouze necelou polovinu „průvodce určováním obtížných druhů“, kdy se již v terénu pohybujete a řešíte praktická úskalí při správném určení druhů.

Kniha je rozdělena na šest základních kapitol a desítky dalších podkapitol, které vás vždy neomylně navedou na řešení dané problematiky, ať již čtete knihu před vycházkou, nebo potřebujete radu přímo během pobytu v terénu. Ale i pro již zkušené pozorovatelé přináší kniha buď oprášení, nebo připomenutí důležitých zásad a rad.

Knihu lze doporučit zájemcům o pozorování ptáků, kteří se již zdaleka nespokojí s pozorováním a určováním ptáků na krmítkách nebo na své zahradě, ale chtějí poznávat ptáky mnohem hlouběji a trávit v přírodě více času. Dalším důvodem, proč lze tuto knihu doporučit je, že český překlad Libora Schröpfera s odbornou korekturou Aleny Klvaňové je zárukou kvalitně a věcně správně podaných informací.

K tomu, abyste ptáky v přírodě skutečně poznávali, je nutné knihu pečlivě pročíst a poté se k ní často vracet. A pokud se smíříte s faktem, že ptáci jsou mistry letmých setkání, kdy jsou stále o krok před člověčí pohotovostí i znalostmi, a že ani řada let v terénu neznamená určení všeho, co vám přeletí před nosem, čeká vás nepochybně řada úchvatných i poetických zážitků s ptačími přáteli v přírodě. Tato kniha je k těmto prožitkům vítaným pomocníkem.

Vydává Nakladatelství Kazda

Lukáš Kadava

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation