Zimní hosté na krmítku

a Svitavy – Zatímco někomu zimní období přináší radost, pro jiného je dobou strádání. Tím kdo strádají jsou zejména naši opeřenci. Ti mají v zimě nedostatek potravy, a tak se stahují se ze svého přirozeného prostředí blíže k lidským obydlím, kde čekají na naši pohostinnost.

Jako každou zimu, i tu letošní jsem pro ně připravil dvě krmítka. Jedno mám na balkoně. Sem zalétají v menším počtu, ale zase tu mají větší klid. Druhé jsem jim zavěsil na kmen borovice před bytovku a tam se slétají v hojném počtu z celého okolí. Je to dáno jistě hlavně prostředím, které je tu pro ně přirozenější. Rostou zde jak nízké keře, tak i vzrostlé stromy a ptáci tím mají větší pocit bezpečí. Dřeviny jim navíc do jisté míry doplňují potravní nabídku v podobě bobulí a šišek.

Ptáky přikrmuji hlavně semeny slunečnice, na přilepšenou dostávají jablka, lůj a drcené ořechy, které sbíráme při svých podzimních toulkách právě za ptactvem.

Počty a druhy opeřených návštěvníků se odvíjí od rozmanitosti nabízené potravy a také podle toho, jak je zima tuhá. V roce 2006 bylo možné pozorovat na krmítku strakapouda prostředního (Dendrocopos medius), strakapouda malého (Dendrocopos minor) i žlunu šedou (Picus canus), která sedala na parapety sousedních domů a hledala něco k snědku. Letos jsou stálými hosty brhlík lesní (Sitta europaea) – 2 ex., dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) – letos jich tu bylo 12 ex., hrdlička zahradní (Streptopelia decaocto) – 4 ex., kos černý (Turdus merula) – 8-10 ex., převážně samci, pěnkava jíkavec (Fringilla montifringilla) se tu letos drží po delší dobu v počtu 3 ex., pěnkava obecná (Fringilla coelebs) – 8 ex., stehlík obecný (Carduelis carduelis) – letos jich tu bylo až 31 ex., sýkora koňadra (Parus major) – až 20 ex., sýkora modřinka (Parus caeruelus) – 4 ex., sýkora uhelníček (Parus ater) – ta se tu zdržuje prvním rokem v počtu 2 ex., šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris) – 1 ex., vrabec domácí (Passer domesticus) – jeho stavy klesly na 4 ex., zvonek zelený (Carduelis chloris) – jejich letošní nálet v počtu 82 ex. byl opravdu znamenitý. Radost by mi udělala čečetka zimní (Carduelis flammea), která tu také byla k pozorování, ale letos si dává na čas.

Větší počet drobných pěvců samozřejmě láká i hladové dravce, kteří také potřebují přežít. A tak se několikrát denně pokusí svým razantním útokem ulovit některého z nich krahujec obecný (Accipiter nisus). Do jaké míry jsou jeho útoky úspěšné přesně nevím, ale v okolí již několikrát ulovil hrdličku.

Jsem přesvědčen, že přikrmováním pomáháme zpěvnému ptactvu lépe přežít zimu. Ptáci nám zato zase pomůžou od otravného hmyzu a různých škůdců na zahradách.
Luboš Novák

bcd

20090219e.jpgfg

{mxc}

0 Thoughts on “Zimní hosté na krmítku

  1. Anonym on 26.2.2009 at 11:20 píše:

    Mám krmítko dvoupatrové – nahoře krmím sýkory a strakapouda, na zemi všechno ostatní. Mám na zemi stříšku, aby krmení nezapadalo sněhem. Jednoho dne v minulém týdnu jsem se náhodou podívala na krmítko – a přístřešek na zemi byl zcela zaplněn nevídaným hostem. Byla tam nacpaná poštolka. Čistila si peří, občas zobákem nebo nohou hrábla mezi drobky. Pak odletěla. Druhý den po příchodu do práce jsem pod stříškou našla peří ze samce kosa. Na druhý pokus se jí to povedlo.
    Aneb – krmím ptáčky. Malé i velké, jak trefně podotknul můj muž. Doufám, že si z mého krmítka neudělá pravidelný bufet.
    Svě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation