Akce Labutě 2008 začala

   Hradec Králové – Akce Labutě 2008 včera začala prvním odchytovým dnem v Hradci Králové. Polská skupina sedmi ornitologů pod vedením Pawla Dolaty dorazila na místo odchytu úderem 13. hodiny. Polské přátele čekala u řeky Labe početná skupina českých ornitologů, která chvílemi čítala až 12 osob. V tuto dobu plavalo na řece hejno asi 40 labutí, mezi kterými se proháněly kachny a dokonce 2 husy běločelé.

Vlastní odchyt začal rozhazováním chleba na břeh. Labutě vylézaly z vody celkem ochotně, nakonec jsou na pravidelné přikrmování od obyvatel krajského města navyklé. Na povel se každý z chytačů vrhl na předem vyhlídnutého ptáka a při prvním zátahu se podařilo odchytit celkem deset labutí. Kromě toho, že každý z ptáků byl označen kroužkem Národního muzea Praha, tak byl i vyšetřen, změřen a zvážen. Například nejtěžší samec vážil skoro 11 kilogramů. Za bdělého dohledu České televize a regionálního vysílání Primy byly změřené a označené labutě vypuštěny zpět na vodu. Odchyt pokračoval druhým zátahem na opačném břehu řeky. Celkem bylo za první den odchyceno 17 labutí, což je velmi dobrý výsledek.

Po ukončení odchytu se účastníci akce uchýlili do budovy hradeckého muzea, kde se mohli nejenom umýt, ale prohlédli si také část entomologických sbírek. Dnes odchytová akce pokračuje na lokalitě Bajkal v Pardubicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation