Podzimní mapování kulíška nejmenšího – pomozte poznat aktuální rozšíření naší nejmenší sovy

20100903aKulisek nejmensi (Glaucidium passerinum) se v poslednich nekolika desitkach let vyrazne rozsiruje. Zatimco pri mapovani v letech 1973-1977 byl zastizen prevazne v oblasti Sumavy a zapadnich pohranicnich horach, v letech 1985-1989 byla temer souvisle obsazena cela jihozapadni cast Cech a prvni vyskyty byly zaznamenany v oblasti Beskyd. Pro obdobi let 2001-2003 je uvaden souvisly vyskyt v lesich vyssich a strednich poloh v CR po hranici smerujici od Jindrichohradecka pres Zdarsko do Jeseniku. Ostruvkovity vyskyt byl v tomto obdobi zaznamenan v oblasti Beskyd.

V poslednich dvou letech bylo testovano vyuziti akustickeho monitoringu pro sledovani rozsireni vsech druhu sov v nekolika oblastech Ceskomoravske vrchoviny. Pocetny vyskyt kulisku byl zaznamenan take v oblasti vychodniho Bitesska (320-520 m n.m. – kv. 6763 a 6764), kde je nyni kulisek nejmensi druhou nejpocetnejsi sovou po pustikovi obecnem (Strix aluco). Toto zjisteni vyvolava otazku, do jake miry zname soucasne rozsireni kuliska.

Podzimni mapovani kuliska nejmensiho

Vazeni kolegove, obracime se na Vas s prosbou o spolupraci. V letosnim podzimnim obdobi bychom se radi pokusil zjistit aktualni stav rozsireni kulisku nejmensich v CR. Motivaci jsou pocetne nalezy vyskytu v oblasti vychodniho Bitesska (320-520 m n.m.), a dalsi zpravy o vyskytu kuliska v mistech, kde podle soucasneho znameho rozsireni „vubec nema byt“.

Presto (nebo prave proto), ze podzim je obdobim zpracovavani vysledku a dohaneni ruznych dalsich praci a v terenu obvykle mnoho casu netravime, byli bychom velice radi, kdybyste si nasli chvilku na soumracnou prochazku, treba do mist, kam chodite na hribky. Vzhledem k dobre znamemu obdobi spontanni hlasove aktivity kulisku zjistime pritomnost na urcite lokalite obvykle behem pul hodiny.

Podzim je u kuliska nejmensiho uvaden jako hlavni obdobi teritorialni aktivity (teritorialni faze toku). Spontanni hlasove projevy jsou soustredeny zejmena do obdobi 10 az 40 minut po kalendarnim zapadu slunce a 40 az 70 minut pred jeho vychodem. Prvni zkusenosti s vyuzitim akustickeho monitoringu naznacuji, ze v mistech se soucasnym vyskytem pustika obecneho jsou hlasove projevy omezeny temer vyhradne na toto obdobi.

Jak na to? – Registrujeme spontanni hlasovou aktivitu kulisku za soumraku nebo svitani. Na vybranych stanovistich vam po dohode umoznime vyzkouset novou metodu – akustickym monitoring – zapujcenim nahravaci techniky (podrobnosti o AM zde).

Kdy mapovat? – Od poloviny zari do konce listopadu. Pro terenni praci je omezujicim faktorem silnejsi vitr a dest. Hlasova aktivita je obvykle take tlumena vyraznym poklesem teploty.

Kde hledat? – Plosne a vyskove clenite, predevsim jehlicnate a smisene lesy, pripadne listnate lesy se skupinkami jehlicnanu. V kvadratove mape jsou zvyrazneny cilove kvadraty s lesnatymi oblastmi, ve kterych vyskyt kulisku pri poslednim mapovani nebyl potvrzen.

Co s vysledky? – Prubezne do databaze SOVDS, nebo nize uvedene tabulky; vysledky zasilejte nejpozdeji do konce roku elektronicky na adresu hertl@atlas.cz.

 datum  cas kontroly  lokalita *, nadmorska vyska, kvadrat  nalez **
11.10.201% 18.30-19.00 Lesni Hluboke (BO) – SV nad soutokem  s Podhorkou,340-480 m, 6763 1M piska MT

* Lokalita: nazev nejblizsi obce, a smeru nebo stanoviste nejlepe podle turisticke mapy na www.mapy.cz
** Hlas: MT – monotonni jednoslabicne piskani; ZP – zdvojovane piskani; P – postupka

Aktualni informace a prubezne vysledky budou na strankach SOVDS. Prosime vas o sdeleni predbezneho zajmu kratickou zpravou obsahujici oblast nebo kvadrat, ve kterem byste chteli do prirody vyrazit.

Predem dekujeme za pomoc a prejeme prijemna setkani s nasi nejmensi sovickou!

Ivo Hertl
Jan Savicky
Vojtech Kodet
Bedrich Landsfeld

20100903b20100903c

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation