Zahnízdí husice nilské i na Královehradecku?

Husice nilské na Rozkoši na jaře 2017. Foto R. Waldhauser

Husice nilská (Alopochen aegyptiacus) je v posledních letech nepřehlédnutelným přibývajícím druhem. Někteří autoři poukazují na možnost, že invazní druhy mohou být příčinou environmentálních a socio‐ekonomických problémů a mohou mít negativní dopad na nejen lokální, ale i světovou biodiverzitu. Jedním z těchto invazních druhů je i husice nilská, která byla vysazena v již v 17. století ve Velké Británii a její šíření v západní Evropě je pozorováno zejm. od 60. do 80. let 20. století. V České republice byla poprvé zjištěna v roce 1979 a první hnízdění v roce 2008. Na pobočkovém webu byla již pozornost husicím věnována a od té doby se již situace značně změnila (blíže viz ZDE). V regionu východních Čech ji lze označit za druh během migrace poměrně běžný a šestým rokem pravidelně hnízdící.

Možná poněkud paradoxně, přestože byla husice častěji pozorována v Královehradeckém kraji než v Pardubickém, doposud bylo hnízdění zjištěno pouze v Pardubickém kraji.  V roce 2012 bylo nalezeno hnízdo se 7 vejci 4. 6. na písníku Miros u Čeperky (J. Česák), v dalším roce zde byl opět Jiřím Česákem pozorován 1 pár vodící 4 pull. dne 11. 6. 2013. V dalších letech jsou pozorování z hnízdní doby na této lokalitě (vč. blízkého písníku Oplatil) pouze vzácná.

Husice nilská na Rozkoši (jaro 2017, foto R. Waldhauser)

V roce 2014 bylo poprvé prokázáno hnízdění na Bohumilečském rybníku (kv. 5861) nálezem 1 páru vodícího 6 mláďat (K. Bejček, J. Rohlena). Na Bohumilči bylo prokázáno hnízdění 1 páru v následujících letech. Husice byly na této lokalitě pozorovány v hnízdní době již v roce 2012. Bohumilečský rybník je doposud jedinou lokalitou ve východních Čechách, kde husice hnízdí v posledních čtyřech letech pravidelně. Také v  letošním roce bylo hnízdění prokázáno, dne 4.6.2017 byl pozorován 1 pár vodící 8 pull. (J. Zajíc, V. Koza)

Dále bylo v roce 2015 zjištěno hnízdění na rybníku Rozhrna (kv. 5959), kde 13. 5. pozoroval V. Lemberk 1 pár s 5 mláďaty. Další nové hnízdiště bylo zjištěno i v roce 2016, kdy byly husice s mláďaty nalezeny Netřebském rybníku u Českých Heřmanic na Orlickoústecku (F. Buben, J. Bartoš, pár se zde zdržuje i v letošním roce). V letošním roce byly hnízdící husice nalezeny (patrně) na rybníku Labská u Sezemic (M. Hnízdil).

Husice nilská s mláďaty na Bohumilečském rybníku v roce 2014. foto J. Rohlena

V Královehradeckém kraji byly husice nejčastěji zjištěny na pískovnách mezi Hradcem Králové a Smiřicemi, dále západně od Hradce Králové v okolí obcí Roudnice a Kratonohy, vzácněji na pískovnách v blízkém okolí Chlumce nad Cidlinou. V některých letech byly husice na pískovnách (Smiřice, Roudnice) zjišťovány celoročně. Specifickou lokalitou byla vodní nádrž Rozkoš. Četnost výskytu na Rozkoši může být podmíněna jednak atraktivitou lokality, ale i vyšším terénním úsilím, na rozdíl od méně ornitologicky atraktivních lokalit. Na Rozkoši se 1 – 2 páry zdržují i letos, další pár se po celé hnízdní období zdržuje v blízkosti Třesického rybníka, přesto hnízdění doposud nebylo nalezeno.

Husice nilské na Třesickém rybníku (květen 2017, foto L. Kadava)

Na základě dostupných dat lze odhadnout velikost východočeské populace v letech 2012 – 2017 na 1 – 4 páry a proces kolonizace regionu je teprve spíše v počáteční fázi obsazování. Na řadě lokalit byla husice pozorována opakovaně v páru, avšak bez dalších epigamních projevů. V úvahu je také třeba vzít uváděný nízký reprodukční úspěch, který může zvyšování početnosti zpomalovat, a který může stát za doposud nízkou regionální početností.

Lukáš Kadava

 

 

3 Thoughts on “Zahnízdí husice nilské i na Královehradecku?

 1. Štěpán Šembera, Míla Jelínková on 6.7.2017 at 21:46 píše:

  Zdravím,
  zde na Rozkoši (50.3599606N, 16.0627550E) jsme 1.7. asi v 15 hod. pozorovali pár Husice nilské s mláďaty, minimálně 7.

  • Lukáš Kadava on 10.7.2017 at 18:43 píše:

   Hezký den, skvělá zpráva! Moc díky! S Vaším dovolením vložím údaj do databáze Birds.cz. Lukáš Kadava.

 2. Martin Bendák on 28.10.2019 at 18:32 píše:

  Dobrý den, husice pozoruji na písníku Gigant u Čeperky, v loňském roce zde zahnízdil jeden pár a vyvedl asi 10 mladých. Po vylíhnutí mladých housat se houser choval velice agresivně a prakticky umlátil všechny káčata našich kačen březňaček, takže takové zpestření naší přírody to asi nebude. Nyní, podzim 2019, napočítal jsem již 44 ks husic.
  S pozdravem Bendák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation